Takže to funguje ... chcete-li být biskupem litoměřickým, je dobré mít maturitu na zeměměřické průmyslovce.
To, že na Střední průmyslové škole zeměměřické maturovali nejenom dva biskupové litoměřické diecéze, svědčí další známá jména žen a mužů, kteří, alespoň před maturitou, velmi dobře věděli, co to jsou geometrický plán, katastr nemovitostí, Křovákovo zobrazení nebo geoid.
Středoškolské zeměměřické vzdělání mají například žijící i nežijící vysokoškolští profesoři Bohuslav Veverka, Jan Kostelecký (oba maturovali v roce 1964), docenti Václav Čada (1975), Pavel Hánek (1962), Miroslav Hampacher, ale i další doma i ve světě známí zeměměřiči jakým byl například Václav Slaboch (1957). Na zeměměřické průmyslovce maturovali i pedagogové působící na nejrůznějších vysokých školách Lubomír Chamout (1973) nebo i publicisté a významní novináři jako například Jiří Padevět - nakladatelství Academia, Jakub Turek - Horydoly.cz (oba 1985), Jan Řezníček - Geodetický a kartografický obzor (1983) a další.
Na pražské zeměměřické průmyslovce maturovali i významní sportovci - reprezentanti například fotbalista Vladimír Táborský (1962) nebo i ragbyoví reprezentanti Pavel Hrníčko (1984) a Vojtěch Mára.
Vraťme se ještě k litoměřické diecézi a ve městě na Labi hledejme, zda nemá náhodu toto okresní město nějaké propojení s oborem, ze kterého oba poslední biskupové složili maturitu.
A to si pište, že má !
Ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích je totiž uloženo nejstarší české kartografické dílo, které je známé coby ... Klaudyánova mapa Čech .
Nu a jak se unikátní mapa vůbec dostala do Litoměřic? Zřejmě kolem roku 1750 ji litoměřickému biskupovi Emanuelovi Arnoštovi z Valdštejna daroval katolický kněz a historik Gelasius Dobner. Odkud výtisk získal, však není dosud známo.