Chcete-li být litoměřickým biskupem, je dobré mít maturitu na zeměměřické průmyslovce

Vůbec to není nadsázka ani legrace, ale co vás jiného napadne, když hledáte, co mají také společného 20. biskup Jan Baxant a nově vysvěcený 21. biskup Stanislav Přibyl litoměřické diecéze. Oba maturovali i když v jiných letech  Jan Baxant v roce 1968 a Stanislav Přibyl na stejné střední škole a to na Střední průmyslové škole zeměměřické v Praze 9 v Hrdlořezích, pod Táborem 300.

Takže to funguje ... chcete-li být biskupem litoměřickým, je dobré mít maturitu na zeměměřické průmyslovce.

To, že na Střední průmyslové škole zeměměřické maturovali nejenom dva biskupové litoměřické diecéze, svědčí další známá jména žen a mužů, kteří,  alespoň před maturitou,   velmi dobře věděli, co to jsou  geometrický plán, katastr nemovitostí, Křovákovo zobrazení nebo   geoid. 

Středoškolské zeměměřické vzdělání mají například žijící i nežijící vysokoškolští profesoři Bohuslav Veverka, Jan Kostelecký (oba maturovali v roce 1964), docenti Václav Čada (1975), Pavel Hánek (1962), Miroslav Hampacher, ale i další doma i ve světě známí  zeměměřiči  jakým byl například  Václav Slaboch (1957). Na zeměměřické  průmyslovce  maturovali i pedagogové působící na nejrůznějších vysokých školách Lubomír Chamout  (1973) nebo i publicisté a významní novináři jako například Jiří Padevět - nakladatelství Academia, Jakub Turek - Horydoly.cz (oba 1985), Jan Řezníček - Geodetický a kartografický obzor (1983) a další.

Na pražské zeměměřické průmyslovce maturovali i významní sportovci - reprezentanti například  fotbalista Vladimír Táborský (1962) nebo i ragbyoví reprezentanti Pavel Hrníčko (1984) a Vojtěch Mára.

Vraťme se ještě k litoměřické diecézi a ve  městě na Labi hledejme, zda nemá náhodu toto okresní město nějaké propojení s oborem, ze kterého oba poslední biskupové složili maturitu. 

A to si pište, že má !

Ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích je totiž uloženo nejstarší české kartografické dílo, které je známé coby ...  Klaudyánova mapa Čech .
Pokud to nevíte, jde  o první samostatnou podrobnou mapu Českého království, která se nazývá  podle lékaře a majitele tiskárny v Mladé Boleslavi Mikuláše Klaudyána. Mapa je vlastně  ilustrovaný jednolist, chcete-li  dřevořez s mapou, který se zachoval v jediném výtisku uloženém ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích. Mapa, která byla vytištěna v roce 1518 v Norimberku,  je jen tak pro zajímavost jižně orientovaná.

Nu a jak se unikátní mapa vůbec dostala do Litoměřic?   Zřejmě kolem roku 1750 ji  litoměřickému biskupovi Emanuelovi Arnoštovi z Valdštejna daroval  katolický kněz a historik Gelasius Dobner.  Odkud výtisk získal, však není dosud známo.


Pokud se tedy ocitnete v Litoměřicích a budete si prohlížet z venku nebo uvnitř litoměřickou  katedrálu sv. Štěpána, tak už budete vědět, že zde  Mons. Stanislav Přibyl, CSsR v sobotu 2. března 2024 přijmul  biskupské svěcení a tak se stal  21. biskupem litoměřické diecéze a zároveň aktuálně nejmladším biskupem v zemi.   Katedrála patří k významným památkám Litoměřic.



(Petr Skála - na zeměměřické průmyslovce maturoval v roce 1973 -  pro TuristickéListy.cz, foto: Petr Skála)