V období od 1. ledna do 31. října 2018 navštívilo naše památky (hrad Bítov, zámek Bučovice, zámek Kunštát, zámek Lednice, zámek Lysice, zámek Milotice, hrad Pernštejn, zámek Rájec nad Svitavou, zámek Uherčice, zámek Valtice, hrad Veveří, zámek Vranov nad Dyjí a vilu Stiassni) celkem 957 611 návštěvníků.
Sezónu na hradě Bítově považujeme za úspěšnou, i když počet návštěvníků klesl asi 8%. Nižší návštěvnost přičítáme vyšším teplotám v letních měsících, kdy návštěvníci na Vranovsko a Bítov přijeli, ale raději se koupali. Na nižší návštěvnosti se patrně projevil i trend levnějších zahraničních dovolených, jejichž cena se od tuzemských už neliší, tak výrazně. Značný ohlas měla Hradozámecká nocí, kterou jsme pro návštěvníky uspořádali na Bítově poprvé.
Návštěvnost zámku v Uherčicích oproti loňskému roku vzrostla na 5 219 oproti loňsku, kdy zámek navštívilo jen 4 210 osob. Nově byla rozšířena otevírací doba, a to o měsíce květen a září, kdy byl zámek přístupný o víkendech a v červnu až v srpnu byl zámek otevřen denně mimo pondělí. Zámek nabízí dvě prohlídkové trasy a předem ohlášené skupiny mohou zámek navštívit i mimo sezónu či mimo běžnou otevírací dobu. Oproti předchozím letům jsme zaznamenali mírný nárůst hromadných výprav, zvýšil se i počet zahraničních turistů, hlavně z Rakouska. Ve dnech 7.–9. června 2018 se uskutečnil velmi úspěšný kurz v rámci Letní školy památkové technologie pro začátečníky, nejen teorie, ale i praktická výuka včetně exkurze po zámku i parku. Mimořádně zdařilý byl 19. 7. 2018 i koncert kapely Clarinet Factory jako součást programu Hudebního festivalu Znojmo za účasti 250 návštěvníků. V druhé polovině září se zde několik dnů natáčely scény pro film Hodinářův učeň, který by měl jít do kin v příštím roce. Zvýšený zájem o dění na Uherčicích očekáváme spíše v nadcházejících letech v souvislosti s realizací projektu IROP a zejména v letech po jeho dokončení.
Pro zámek ve Vranově nad Dyjí byl letošní rok v duchu stavebních prací a restaurování. Byla dokončena první etapa rekonstrukce zámeckých střech a komínů na sále předků a hlavním zámeckém traktu. Prohlídkové trasy obohatilo několik nově restaurovaných předmětů a řada dalších kusů původního zařízení, ukrytých dosud v depozitářích. Uskutečnily se oblíbené noční prohlídky a pozornosti návštěvníků se těšily i dvě výstavy, konané v areálu zámku. Došlo také k zadání projektové dokumentace na kompletní renovaci a zpřístupnění středověké strážní věže při vstupu do zámku, která po opravách poslouží návštěvníkům jako vyhlídková věž na zámecký areál a do okolní krajiny.
Standardní sezóna proběhla také na zřícenině Nového Hrádku u Lukova, který se nachází v první ochranné zóně Národního parku Podyjí. Letošní rok byl výjimečný uspořádáním mimořádných technologických prohlídek, kde se návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavého nejen o historických postupech stavění, ale i o historických stavebních materiálech, jejich hodnotách, způsobech jejich zkoumání a záchrany. Součástí prohlídek byla i praktická minilaboratoř s ukázkami tradičního postupu míchání vápenné malty.
Ač počty platících návštěvníků letos netrhly na zámku v Miloticích nový rekord, jak jsme byli v posledních letech zvyklí – nakonec jsme provedli 42 251 osob, což je přibližně o 2 tisíce méně než v loňském roce. S návštěvností jsme však velmi spokojeni, poněvadž čísla se blíží rekordní minulé sezoně. Velkým lákadlem zůstaly i nadále kostýmové prohlídky. Horké léto však neodradilo návštěvníky řady akcí, které na zámku o prázdninových měsících probíhaly. Ať už se jednalo o divadelní vystoupení, národopisný festival, automobilové veterány či Hradozámecké léto, které se však paradoxně potýkalo s deštěm, jenž v předcházejících týdnech tolik chyběl.
Na zámku Kunštát byla letos návštěvnost taktéž srovnatelná s minulým rokem. Převažovali návštěvníci z tuzemska a ze zahraničních to byli převážně Slováci a Poláci. Velmi příznivý ohlas má u návštěvníků v loňském roce otevřený prohlídkový okruh Hrad a taky výukový program Život na středověkém hradě hodnotíme jako úspěšný. Navíc byl tento program zařazen do projektu MŠMT - Vzdělávací programy paměťových institucí.
Zámek Lednice byl i v letošním roce pro návštěvníky otevřen již od února, a to 1. prohlídkový okruh a skleník, od března byl otevřen i minaret. Další prohlídkové okruhy – II., III., IV. a Janův hrad se otevřely hostům od 1. dubna. K 31. 10. 2018 navštívilo zámek 384 370, to je o 43 285 méně než v roce 2017. Tento pokles byl zapříčiněn extrémními letními teplotami, nejvíce se projevil na minaretu, kde také došlo k navýšení vstupného, stejně jako na Janově hradu. Z významnějších oprav kromě běžné údržby byla realizována přípojka pitné vody k chrámu Apollo a rozšíření a modernizace toalet.
Letošní sezóna na zámku v Lysicích byla úspěšná a zámek navštívilo o 6 674 návštěvníků více než v loňském roce. Zcela jistě k tomu přispělo doplnění prohlídkové trasy artefakty a kopiemi fotografií, které si ze svých cest přivezl hrabě Erwin Dubský, fregatní kapitán a diplomat. Opět se potvrdilo, že roste zájem návštěvníků o zámeckou zahradu anebo prohlídku obou návštěvnických tras
při jedné návštěvě lysického zámeckého areálu. Veřejnost lákaly i speciální prohlídky s tématem restaurování nebo prohlídky vedené kastelánkou zámku. Na začátku letošního roku bylo zahájeno restaurování umělecké výzdoby sala terreny zámku. Na obnově se podílí celá řada specialistů, práce se totiž týkají všech jednotlivých částí interiéru. Restauruje se umělý mramor soklu a krbu, mramor krbu, terrazzová podlaha, opravovat se budou kompletně i omítky stěn. Nejvýznamnějším prvkem celého prostoru je klenba s malbou převážně typu secco z poloviny 17. století s výjevy lodí, ryb a krajiny. Práce jsou ve své závěrečné fázi a do konce roku 2018 by mělo dojít k jejich dokončení. Zcela jistě se počítá se zpřístupněním sala terreny do příští návštěvnické sezóny.
Sezóna na Pernštejně přivedla na hrad 75 705 osob. Nabídka akcí pro návštěvníky se již během let usadila v tradiční podobě a velmi oblíbené zůstávají Velikonoce na Pernštejně, Slavnosti Pernštejnského panství nebo Podzim na Pernštejně. Během letošní sezóny došlo k výrazným proměnám zahrad pod Pernštejnem – projekt obnovy Vrchnostenské zahrady obsahuje celkovou revitalizaci areálu hradního parku a lesoparku zahrnující vedle nezbytných arboristických zásahů do historické zeleně a nových výsadeb zejména i renovaci architektonických prvků parku. Kácení započalo v lednu roku 2018, bylo pokáceno přes 500 stromů a byla zahájena úprava pozemku do dávno zaniklé barokní podoby. Po kácení porostu zřetelně vynikla mohutnost hradu, který byl až dosud ukryt v lesích. Už nyní se návštěvníci mohou těšit, až v obnovené zahradě budou, jako kdysi, vévodit ovocné stromy, a to zejména hrušně, protože hrušky byly přirovnávány k ovoci králů. Dokončení obnovy je plánováno na září 2020.
Návštěvnost hradu Veveří v sezoně 2018 byla o 12 346 návštěvníků vyšší než v předešlé sezoně. Letos na hrad zavítalo 92 668 osob. První akcí roku 2018 byly již tradiční Slavnosti moravského uzeného, tato gastronomická akce je velmi oblíbená, každoročně ji navštíví cca 4 000 návštěvníků, kteří mají možnost ochutnat nejen uzenářské výrobky, ale také zabijačkové pochoutky od cca 5 uzenářských firem z okolí. V sobotu 19. 5. se na Veveří konal první ročník festivalu Ochutnej Česko. 1 150 návštěvníků této akce mělo možnost procestovat jednotlivé kraje ČR prostřednictvím místních gastronomických specialit.
První tři týdny v červnu patřily již tradičně školním výletům. Děti si mohly vyzkoušet různá řemesla, zhlédnout kejklířské představení a prohlédnout si hrad Veveří. V průběhu těchto tří týdnů hrad navštívilo cca 3 000 dětí.
Srpen patří tradičním velkým akcím – 4. 8. Lughnasad – keltský svátek žní (600 návštěvníků) a 10. – 11. 8. hudební festival Moravské hrady. Od 18. do 26. 8. byla v rámci základního prohlídkového okruhu k vidění výstava květinových aranžmá Květiny v pohybu. Během tohoto týdne výstavu vidělo 1 400 návštěvníků.Letošní sezona opět potvrdila fakt, že Veveří je oblíbeným místem k výletu pro stále větší počet obyvatel Brna, ale také návštěvníků ze vzdálenějších destinací. Zavítá sem poměrně velké množství skupinek zahraničních studentů, cyklistů, kteří si na hradě dělají zastávku během delšího výletu, rodin s dětmi, studentů, seniorů – jak ve skupinách, tak samostatně. V rámci základního prohlídkového okruhu se dokončily v březnu úpravy Pánské pracovny, kde byly nainstalovány textilní tapety. Prohlídkovou trasu ozdobil zrestaurovaný obraz Pohled na hrad Veveří od Josepha Jonase z pol. 19. století, zapůjčený ze SH Pernštejna. Na sezonu 2018 byla opravena podlaha na hlavní pokladně a místnost byla vybavena novým nábytkem. Návštěvníkům se tak otevřelo důstojné zázemí pro nákup vstupenek, publikací z produkce NPÚ a jiných suvenýrů.
Od listopadu 2018 se začaly opravovat všechny zbývající střechy hradu Veveří, které se od roku 2000, kdy hrad Veveří převzal Národní památkový ústav, ještě neopravovaly. Jedná se o 10 střech celého středního hradu a Příhrádku. Střechy budou opraveny do konce roku 2019. Po dokončení této akce bude mít hrad Veveří všechny střechy opravené.
Rok 2018 byl pro i pro zámek v Rájci nad Svitavou úspěšný. Především se zvýšila návštěvnost o 2940 osob proti roku minulému. Do konce října zámek navštívilo 28 302 návštěvníků. Návštěvníci oceňují především původní, velmi hodnotné vybavení zámku, ale i výstavy v Galerii kruh, koncerty v prostorách zámku a květinové výstavy. Nejvíce je navštěvovanou výstavou je výstava kamélií v měsíci březnu a skleníky s kvetoucími keři kamélií v zámeckém zahradnictví. Stále oblíbené jsou noční prohlídky. V letošním roce zaujala i výstava technických a mechanických hraček. Stále více návštěvníků objevuje krásy zámeckého parku. Oceňují především volný vstup do areálu, bezplatné parkoviště a možnost občerstvení.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, PR, NPÚ ÚPS Kroměříž