V období od 1. ledna do 29. října 2017 navštívilo naše památky (hrad Bítov, zámek Bučovice, zámek Kunštát, zámek Lednice, zámek Lysice, zámek Milotice, hrad Pernštejn, zámek Rájec nad Svitavou, zámek Uherčice, zámek Valtice, hrad Veveří a zámek Vranov nad Dyjí) celkem 977 363 návštěvníků.
Sezónu na hradě Bítově lze považuj za úspěšnou, posledních pět let neustále stoupá a k 29. 10. 2017 hrad navštívilo 71 812 návštěvníků, což je 5% více než v loňském roce. Nárůst návštěvnosti svědčí o vzrůstajícím zájmu o dovolenou v Česku, roste také zájem o památky, jejich údržbu a provoz. Vzhledem k tomu, že Bítov leží v hojně navštěvované rekreačníoblasti, je skladba návštěvníků různá – studenti a rodiny s dětmi tvoří hlavní skupinu návštěvníků. Zahraniční návštěvníci jezdí hlavně ze Slovenska, Polska, Rakouska. Návštěvníky na hrad jistě také přilákalo otevření nového okruhu Hradní pivovar, kdy hrad jako první památkový objekt v republice pod správou NPÚ otevřel historické prostory spojené s vařením piva. Ze stavebních akcí byla ukončena oprava střech na hlavních budovách. Jednalo se o největší opravu za posledních 20 let z příspěvku SMVS v částce 15,5 mil. Kč, která byla započata v r. 2016 opravou střechy jižního křídla a pokračovala a byla dokončena v r. 2017 opravou střechy paláce. Práce po oba roky probíhaly za provozu a návštěvníci tak mohli sledovat jejich průběh.
Obavy z poklesu návštěvnosti zámku ve Vranově nad Dyjí, způsobené rekonstrukcí střech vranovského zámku, se nepotvrdily. Ba naopak, zájem turistů o vranovskou dominantu výrazně vzrostl. Hlavním lákadlem byly jednoznačně nově upravené interiéry, které se po téměř čtyřiceti letech dočkaly výrazné proměny. Od dubna zpřístupněnou reprezentační althannskou trasu si dosud prohlédlo více než 45 tisíc návštěvníků. Dne 18. května se slavnostně otevřely soukromé pokoje Mniszků a Stadnických s nově zpřístupněnou chodbou do zámecké kaple, které přilákaly více než 20 tisíc osob. Výstavu evropské kameniny v zámecké kočárovně si nenechalo ujít téměř 5 tisíc návštěvníků a během čtyř prázdninových večerů se do svíčkami a lampami osvětlených interiérů na noční prohlídky vypravilo 1 185 odvážlivců.
I na zámku v Miloticích se návštěvnost zvýšila. Velký zájem totiž stále trvá o možnost zapůjčit si historický kostým pro děti či dospělé. V kostýmech se můžou návštěvníci procházet a fotografovat na zahradě zámku nebo na nádvoří. K dispozici k zapůjčení je celkem 170 kostýmů (100 dětských, 70 dospělých). Pro školy jsou organizovány kostýmované prohlídky, kdy mohou být všechny děti (včetně pedagogického dozoru) na prohlídce v kostýmech. V letošním roce stoupl zájem o půjčování kostýmů jednotlivců i školní kostýmované prohlídky.
Na zámku Kunštát byla v červnu zpřístupněna nová prohlídková trasa Hrad, která prezentuje neobyčejný nález v jedné z místností nynějšího třetího nadzemního podlaží západního křídla zámku. Jedná se o středověkou nástěnnou figurální výmalbu, jejíž nález je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších počinů v rámci středověkých profánních staveb českých zemí v posledních desetiletích. Nová prohlídková trasa seznamuje návštěvníky s nejstarším stavebním a majetkoprávním vývojem kunštátského zámku, mimo jiné i s akcentem na prezentaci metod a výsledků prohloubeného stavebně historického průzkumu.
Ke konci října 2017 navštívilo zámek v Lednici 427 135 návštěvníků, což je o téměř 5 tisíc osob více než ve stejné době v loňském roce. Vzhledem k tomu, že objekt je v provozu až do prosince (1. prohlídkový okruh o víkendech), dá se očekávat, že loňská rekordní návštěvnost by mohla být opět překonána. Návštěvníci mohli v letošním roce navštívit novou trasu na minaretu. Po 40 letech byly zpřístupněny zrestaurované salonky v 1. patře, kde mohli hosté obdivovat unikátní výmalbu a mozaikové podlahy. Novinkou byl také čínský salon v knížecích apartmánech, kde byly restaurovány čínské tapety.
Na zámku v Lysicích zaznamenali letos nárůst individuálních návštěvníků ze Slovenska a Polska a každým rokem stále roste zájem návštěvníků o prohlídku zámecké zahrady s krytou kolonádou. Návštěvníkům byl letos zpřístupněn obnovený interiér nárožní věžičky ve II. patře zámku s netradičním výhledem do zahrady.
Sezóna na hradě Pernštejně přivedla na hrad 80 322 osob. Běžná nabídka akcí pro návštěvníky se nijak nelišilo od minulých let. V dubnu zpestřily návštěvu hradu již klasické Velikonoce na Pernštejně. Jako vždy vrcholnou akcí na hradě byly Slavnosti Pernštejnského panství, letos s rekordní návštěvností 10 tisíc lidí, což tentokráte v rámci pěti dní trvání slavností přesáhlo desetinu roční návštěvnosti. Rytíři se na hrad v létě vrátili ještě 6. srpna, kdy si v akci Hrad Pernštejn dětem mohla dětská pážata vysloužit "rytířské ostruhy", nejen při sledování programu, ale zejména při plnění rozličných úkolů. Klasickou akcí je již Podzim na Pernštejně na konci měsíce září. Tentokráte se květinová aranžmá v interiérech nesla v duchu právě probíhajícího Roku renesanční šlechty na památkách ve správě NPÚ. Významnou akcí na údržbě a obnově byla oprava střech budov na třetím nádvoří, probíhající v přímém přenosu před návštěvníky hradu. Tato akce nejen zhodnotila technický stav, ale významně zlepšila vzhled budov v prostorách ikonického pohledu na hrad a zároveň budoucího nástupního prostoru do hradních zahrad.
Ve čtvrtek 5. října 2017, se v konírně zámku ve Valticích za přítomnosti generální ředitelky Národního památkového ústavu Ing. arch Naděždy Goryczkové a státního tajemníka Ing. Zdeňka Nováka a dalších významných představitelů, uskutečnila bilanční konference Kulturní krajina Lednice a Valtic 20 let na seznamu světového dědictví UNESCO. Záštitu nad konferencí přijal ministr kultury České republiky Daniel Herman, ministryně Ministerstva pro místní rozvoj Karla Šlechtová a hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Lednicko-valtický areál byl v prosinci 2016 zařazen na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO a je součástí biosférické rezervace Dolní Morava. Proběhlá konference byla náležitou připomínkou tohoto významného výročí.
Návštěvnost hradu Veveří v sezoně 2017 byla nižší než v předešlé sezoně, kdy bylo Veveří jedním z nosných objektů Lucemburského roku. Letošní sezona opět potvrdila fakt, že Veveří je oblíbeným místem k výletu pro stále větší počet obyvatel Brna, ale také návštěvníků ze vzdálenějších destinací.
Ještě před začátkem návštěvnické sezony se podařilo dokončit opravu vodovodu a s tím související zadláždění průjezdu u hlavní pokladny dřevěnými špalíky. V celém areálu hradu Veveří byl osazen nový informační systém (rozcestníky, označení WC a především informační bannery o jednotlivých budovách), které byly zhotoveny v roce 2016 v rámci Lucemburského roku.
V rámci I. prohlídkového okruhu se dokončily v březnu úpravy Zeleného salonu, který se tím stal po Palácové jídelně a Červeném salonu další kompletně opravenou místností. První místnost prohlídkové trasy (Lichoběžníková předsíň) byla kompletně přeinstalována zapůjčeným mobiliářem ze SZ Bučovice. Práce na úpravách interiérů budou probíhat také přes nastávající zimní období, aby v příští sezoně mohli návštěvníci obdivovat zase něco nového.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová,PR,NPÚ Územní památková správa v Kroměříži.