Nové expozice ve Vlašském dvoře byly přichystány od začátku roku 2021. Covid měl ale jiný názor, a tak pro návštěvníky objekt slavnostně otevřel starosta Kutné Hory Josef Viktora až 18. června 2021, a to za obdivuhodného výkonu vskutku multifunkční manažerky Průvodcovské služby Kutná Hora Andrey Kapounkové. Ta předvedla talent organizátorky, konferenciérky a současně zpěvačky a v závěru svého koncertu rozezvučela celé nádvoří Cohenovým Hallelujah – nad tím, že se památka konečně může představit veřejnosti. Dojem z prohlídky byl mimořádně umocněn koncertem v kapli sv. Václava, kde paní Bělohlávková předváděla široký barevný rejstřík nejen varhan, ale i svých pěveckých kvalit.
Vyplatí se přijít i v obyčejné dny, nehledě na to, že v Kutné Hoře to žije pořád (když povolí pandemie). Kutnohorské stříbření, Kutnohorské kulturní léto, prohlídky s kostýmovanými průvodci , akce pro děti a tematické stezky, ke kterým najdete v turistických informacích nápadité a přehledné prospekty.
Co najdeme ve Vlašském dvoře? Vlašský dvůr byl odjakživa multifunkční budovou a takovou také zůstal. Sídlí tu Městský úřad, konají se svatby, vítají občánci – a prezentuje se bohatá minulost. Stručný přehled letem světem historie je originálně prezentován tak, že je „načmárán“ na časovou osu na zdi dlouhé chodby, takže zaujme, poučí či osvěží zapomenutý dějepis, aniž by se vnucoval či nudil.
Expozice Královský palác zůstává tradičně komentovaná, při středečních prohlídkách za doprovodu kostýmovaného průvodce. Navštívíte audienční síň, kde si mimo jiné nad psanými zásadami pro konšely z poloviny 16. století povzdechneme, jaká škoda, že neplatí dnes. I stará krásná víceúčelová konšelská lavice by se dnes hodila. Proč? Jděte si o tom poslechnout! Prohlédnete si i královskou kapli.
Trasy mincovny si návštěvníci procházejí individuálně. Všechny místnosti obsahují interaktivní prvky a je jen na vás, nakolik je využijete. Královská mincovna ukrývá na 160 mincí ražených v kutnohorské mincovně. Unikátním exponátem je mincovní volant, obsahující fotografickou sbírku mincí od středověku až po současnost, kterou můžete doslova zatočit a třeba i vzpomínat. Citlivě je vystaven a originálně nasvícen originál pražského groše, co ve své době sloužil jako měna platná prakticky v celé Evropě. Na památku si ho můžete vyrazit v poslední místnosti – a zjistíte, že funkce pregéře byl sice dobře placený, ale tvrdý chlebíček. Nebo si ho můžete ještě předtím „otranšírovat“ na předtištěné místo na vstupence.
V nově zpřístupněném sklepení se ukrývá Záhada ztraceného stříbra, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet průchod důlní chodbičkou a také se seznámit s kutnohorskou pověstí, vyrytou formou comicsu na skleněných panelech, které se postupně v sklepním přítmí prosvěcují a navádějí tak až ke skryté pokladnici.. V průběhu individuální prohlídky mohou (nejen) děti hledat skryté skřítky s čísly, jejichž kombinace otevře kód k filmovým komnatám českých panovníků, vztahujících se ke Kutné Hoře. V každé je historie, resp. příběh dotyčného panovníka písmem, obrazem i videoprojekcí.
A pokud budete chtít po prohlídce relaxovat, zajděte do parku Vlašského dvora směrem k říčce Vrchlici. Je zrenovován citlivě i nápaditě a skýtá dost místa pro odpočinek i příležitostí pro dovádění dětí.
Ve spolupráci s Českou asociací novinářů a publicistů cestovního ruchu
(Eva Mráčková, Czech Travel Press,Turistické.Listy.cz, Středočeskénovinky.cz , foto: Eva Mráčková)