Tou první bude veřejná přednáška profesora Josef Fanty o tom, jak se daří v českém prostředí skloubit ochranu přírody s lesnictvím a další bude například veřejné setkání všech deseti ředitelů, kteří od roku 1991 stáli v čele Správy Národního parku Šumava.
„Celosvětově uznávaný lesník a ekolog profesor Josef Fanta otevře 10. února v našem informačním centru na Kvildě celoroční blok přednášek s názvem Středeční večery na Šumavě. Jejich součástí bude diskuze se zajímavými osobnostmi z vědecké obce na různá témata. Široká veřejnost se bude moci seznámit s nejnovějšími výzkumy a poznatky ze Šumavy, například z oblasti ekologie lesa, vod a mokřadů, nebo v problematice rysů, vlků či tetřevů,“ vysvětluje Jaroslav Červenka ze Správy Národního parku Šumava.
„Mimo to je připraveno několik přednášek například profesionálních fotografů, nestora šumavské historie Emila Kintzla nebo přednáška ředitele Národního parku Podyjí Tomáše Rothröckla, který představí právě tento jihomoravský národní park, který stejně jako my slaví 25 let od svého založení,“ doplňuje Petra Střelečková referentka Správy NP Šumava.
Vůbec poprvé se uskuteční veřejné setkání všech dosavadních ředitelů Národního parku Šumava, kteří stáli v jeho čele v průběhu celého čtvrtstoletí a to 16. března od 17 hodin v Městském kulturním středisku Vimperk.
„Z této akce mám velkou radost, protože to bude jedinečná možnost vidět diskutovat všechny, kteří Národní park Šumava ovlivňovali z té nejvyšší pozice. Pozvání přijalo všech devět ex-ředitelů a celým setkáním bude provádět Tomáš Rothröckl, ředitel Národního parku Podyjí, který ho, na rozdíl od Šumavy, řídí celých 25 let a měl tak možnost všechny ředitele poznat,“ zve na setkání současný, v pořadí desátý ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený, který se pochopitelně setkání účastní také.
Dvacet pět let Národního parku Šumava se oslaví i v rámci Dne Národního parku Šumava na Rokytě a to 16. července. Bude to celodenní akce pro všechny návštěvníky i obyvatele Národního parku Šumava s bohatým programem včetně podvečerního koncertu.
„Šumava je oblíbeným místem také pro amatérské i profesionální fotografy a je jisté, že tento rok by se nemohl obejít bez fotografické soutěže o zajímavé ceny. Tu vyhlásíme v nejbližších dnech a nebude určitě jen o jednom, ale o několika tématech,“ říká fotograf Správy Národního parku Šumava Štěpán Rosenkranz, který také připravuje výstavu pro letošní rok.
„Aktuálně procházím archív fotek a diapozitivů, které se zachovaly do dnešního dne a vybírám ty nejzajímavější snímky, které zachycují Šumavu od roku 1991. Některé snímky jsou datovány a jsou i popsány, ale mnohdy je to taková trochu detektivní práce, kdy se snažím určit místo a alespoň přibližnou dobu, kdy byl daný snímek pořízený. Počítám, že pro výstavu „oživíme“ několik desítek nejzajímavějších fotografií, které vystavíme ještě v první půlce tohoto roku,“ dodává.
Také milovníci divoké přírody si přijdou na své v rámci programu S průvodci do divočiny. Připravují se jak oblíbené trasy, tak i novinky.
„Modravské slatě, údolí Křemelné nebo Jezerní hora v CHKO, to jsou velmi oblíbené výlety do divočiny, které nebudou chybět ani letos. Po loňské zkušenosti také rozšíříme nabídku dvoudenních výletů, v rámci kterých zájemci poznají dva národní parky a opět připravíme výlety do míst, která se v nabídce ještě neobjevila. To si ale necháme jako překvapení, které odhalíme až těsně před spuštěním registrace,“ plánuje Josef Štemberk ze Správy Národního parku Šumava.
„Těch akcí bude pochopitelně více. Kromě jiného se natáčí krátký film o Národním parku Šumava a také se připravuje kniha pětadvaceti „příběhů“ o šumavských fenoménech – to všechno veřejnosti představíme ke konci tohoto roku. Záměrně ale nepřipravujeme nic velkolepého a okázalého, protože jsme zastánci toho, že čtvrtstoletí Národního parku Šumava je především oslavou nádherné přírody, kterou žádná akce nedokáže přebít. Prostě a jednoduše, přijeďte na Šumavu a plně si ji vychutnejte,“ zve ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.
Jihoceskenovinky.cz informoval Jan Dvořák, tiskový mluvčí Správy NP Šumava.