Muzeum Českého ráje v Turnově rozšíří své sbírky o šperky či drahé kameny

Liberecký kraj vyčlenil i v letošním roce finanční prostředky pro příspěvkové organizace rezortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Jednou z nich je i Muzeum Českého ráje v Turnově, které za peníze rozšíří stávající sbírku. V letošním roce turnovské muzeum plánuje nakoupit soupravu z tzv. dutého zlata, kterou tvoří pantový náramek, brož a pár náušnic s ověsky. Šperky jsou v orientálním stylu, zdobeny sladkovodními perličkami, černým emailem a ornamentální rytinou.

 „Pro sbírku muzea se jedná o zajímavou ukázku typu šperku z  60. let 19. století a také skutečnost, že se jednalo o majetek významné turnovské měšťanské rodiny,“ uvedla Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.

Dalším přírůstkem, který obohatí paleontologickou sbírku a především sbírku křídových fosilií, je kolekce křídových zkamenělin z lokality Újezd pod Troskami. Patří sem zástupci ježovek, amonitů, mlžů i plžů. Největší soubor tvoří ježovky, jejichž kompletní schránky zatím ve sbírkách muzea chybí. Sbírka dále obsahuje několik kompletních vysoce ceněných zástupců rodu pinna.

Z muzejních sbírek

„Doplňování a budování sbírek je jednou ze základních muzejních povinností. Jednotlivé sbírky mají být doplňovány tak, aby vypovídaly o vývoji příslušného tématu. Muzeum Českého ráje má významnou sérii šperků a drahých kamenů, kterou obohatí i další významné exponáty,“ dodala Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nákupem broušených kamenů a vzorků minerálů z pozůstalosti po Jiřím Skalickém se rozroste sbírka drahých kamenů turnovského muzea. Do muzea nově přibydou mugle a tumblované kameny broušené samotným majitelem, ale také například mineralogické vzorky rubínů, safírů, smaragdů či opálů.

Muzeum plánuje nakoupit i olejomalbu Josefa Jíry.

„Josef Jíra je nejvýznamnějším regionálním malířem z generace, která vstoupila na scénu po 2. světové válce. Byl spoluzakladatelem tvůrčí skupiny M57. Regionálním byl pouze podle rodiště a domova v Malé Skále v Českém ráji, jenž byl jeho trvalým uměleckým tématem. Dosáhl řady národních i mezinárodních ocenění, je zastoupen v domácích i zahraničních veřejných sbírkách. Svou  expresivní krajinomalbou ovlivnil své vrstevníky i malíře  následujících desetiletí. Jeho dílo není ve sbírce MČR Turnov, zahrnující umělce tzv. Turnovského díla, zastoupeno,“ uzavřela Jakouběová.

Turistickelisty.cz informoval Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí, Krajský úřad Libereckého kraje

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv,Muzeum ČR)