Rok 2017 se v Národní galerii nesl zejména v duchu rozsáhlých výstavních projektů významných uměleckých osobností.
„Dosavadní výsledky naznačují, že v letošním roce překonáme loňský rekord, kdy návštěvnost Národní galerie poprvé přesáhla 700 tisíc. Nejnavštěvovanějšími projekty se staly výstavy Gerharda Richtera a Františka Skály, které přesáhly 50, respektive 60 tisíc návštěvníků. Nejvyhledávanější budovou je již tradičně Veletržní palác, který letos hostil monumentální instalace Aj Wej-weje pro Velkou dvoranu a Magdaleny Jetelové pro Malou dvoranu. Aj Wej-wej Prahu navštíví do konce roku ještě jednou – 14. prosince uvede ve spolupráci s NG v Lucerně českou premiéru svého dokumentárního filmu HumanFlow.Na podzim byla ve Veletržním paláci zahájena také filmová instalace Juliana Rosefeldta v hlavní roli s CateBlanchett, která je k vidění až do ledna. Hlavním letošním projektem starého umění je pak teprve nedávno otevřená výstava Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský,“uvádí generální ředitel NG Jiří Fajt.
Národní galerie letos spustila také pilotní ročník programu Anežka LIVE!, který po celé léto oživoval revitalizovaný areál Kláštera sv. Anežky České a přilákal tisíce návstěvníků na pestrý program od letního kina po speciální komentované prohlídky a koncerty.
Zájem o program Národní galerie v Praze potvrzuje i rostoucí počet členů vloni spuštěného Klubu přátel NG. Za rok své existence se rozrostl o více než dva tisíce členů, kteří mohou využít nejrůznější výhody včetně volného vstupu do stálých expozic a na krátkodobé výstavy.
„Letos se díky finanční podpoře Poslanecké sněmovny ČR podařilo také po třech dekádách absence systematické akviziční politiky začít doplňovat sbírku NG o současné umění. Získali jsme vynikající práce předních osobností českého umění – Magdaleny Jetelové, Františka Skály, Evy Koťátkové, Kateřiny Šedé, JosefaBolfa nebo JanaHíska. Oslovili jsme i příslušníky mladší generace a zakoupili díla Vladimíra Houdka, Romana Štětiny, Lukáše Karbuse nebo Jana Nálevky. Pevně věřím, že v nastoupeném trendu budeme moci pokračovat. V současnosti navíc hledám způsob, jak sbírku pravidelně obohacovat i o signální díla světových umělců,“ říká Jiří Fajt.
Klíčové výstavní projekty roku 2018
Výstavní program Národní galerie odstartuje příští rok tradičním únorovým Grand OpeningemVeletržního paláce. Velká dvorana se promění ve snovou krajinu díky instalaci Wunderbild německé umělkyně Kathariny Grosse. Po Aj Wej-wejově instalaci Zákon cesty se tak jedná o druhý projekt, kdy se dalšívýznamná osobnost současného umění chopila výzvy připravit nové dílo přímo pro Prahu. Pro návštěvníky se zároveň otevřeretrospektiva rakouské umělkyně Marie Lassnig, považované za jednu z nejoriginálnějších malířek 20. století. Program Veletržního paláce na jaře doplní také výstava Příběhy ptačího koberce, jež představívzácný tureckýkoberec, který se stal Karlu Čapkovi inspirací při psaní povídky Čintamani a ptáci.
Na jaře 2018 zahájí NG v paláci Kinských výstavu Jiřího Koláře, kterou pak na konci roku vystřídá výstava mapující tvorbu českých umělců, kteří pod vlivem významých osobností francouzského umění působili v Bretani. Na výstavě, již NG pořádá ve spolupráci s Muséedépartementalbreton, tak bude k vidění tvorba Antonína Chittussiho, Jana Zrzavého, Josefa Čapka nebo Toyen společně s díly Paula Gauguina či PaulaSérusiera.Podzimnímu programu pak bude vévodit obsáhlá výstava Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně.
Hradčanské náměstí v roce 2018 ožije současným uměním. V Salmovském palácisi budou moci návštěvníci od červnaprohlédnout první část proslulé mezinárodní sbírky nadace Francesky von HabsburgThyssen-Bornemisza Art Contemporary. Salmovský palác se postupně ve spolupráci s českými i zahraničními akademickými pracovišti přemění v centrum kritického myšlení o současném umění s bohatým výchovně-vzdělávacím programem. ProtějšíŠternberský palác pak bude od dubna hostit výstavu Hynka Martince, který se ve své tvorbě inspiroval díly klasických mistrů, jež jsou v paláci vystavena.
Se spuštěním druhého ročníku programu Anežka LIVE!, který v letních měsících oživuje areál Kláštera sv. Anežky České, bude představena také instalace jednoho z předních světových sochařů, v Londýně tvořícího Anthonyho Gormleyho, a vynikajícího bamberského kreslíře Richarda Wientzeka. V doprovodných programech se NG vedle tradičních vzdělávacích aktivit pro veřejnost i školy zaměří na zpřístupnění umění osobám z vyloučených lokalit, sociálně znevýhodněným či lidem se zdravotním handicapem.
Nové sbírkové expozice
Při příležitosti 100. výročí vzniku Československa a 50. výročí srpnových událostí roku 1968 budou ve Veletržním palácislavnostně otevřenadvě patra nových sbírkových expozic. Expozice ve třetím patře bude věnována umění od začátku první republiky do roku 1938 a její součástí bude i slavná francouzská sbírka, kterou z velké části nakoupil československý stát jen pět let po svém vzniku. Na ni ve druhém patře naváže expozice mapující vývoj umění od konce války až do současnosti. V roce 2019 naváže NG instalací nové expozice umění 19. století ve čtvrtém patře Veletržního paláce.Tyto nové expozice budou prezentovat sbírky 19., 20. a 21. století do doby rekonstrukce Veletržního paláce. Aktuálně NG čeká, až Ministerstvo kultury ČR uvolní finanční prostředky, které jí umožní vypsat mezinárodní vyzvanou architektonickou soutěž.
I další budovy NG a jejich sbírkové expozice se v roce 2018 budou připravovat na postupnou revitalizaci. V průběhu roku bude uzavřen Schwarzenberský palác, jehož prostory se budou chystat na instalaci nové expozice starých mistrů v roce 2019. V prvním čtvrtletí dojde také k přesunu expozice Umění Asie z paláce Kinských. Sbírka umění Asie a Afriky bude následně přístupná ve Veletržním paláci ve formě tzv. schaudepot, tj. přístupného depozitáře do doby, než bude v budoucnu trvale vystavena na Hradčanském náměstí.
„V souvislosti se sbírkami NG je důležité zmínit také projekt jejich digitalizace, který se přes četná ujišťování mých předchůdců bohužel dosud prakticky nerozjel. Po důkladné mezinárodní rešerši jsme vybrali sofistikovaný systém sbírkové administrace, který používá řada světových sbírkových institucí. Vedle toho sbírky fotodokumentujeme a plánujeme postupné zveřejnění online – již v závěru letošního roku začneme se souborem našich nejvýznamnějších děl,“ dodává Jiří Fajt. S koncem roku dojde také na spuštění pilotní verze mobilní aplikace, která bude postupně obohacovat návštěvnický zážitek z výstav a expozic NG.
Turistickelisty.cz informovala Tereza Ježková, PR Manager, Národní galerie v Praze.