Stávalo se tak na výročních schůzích, které proběhly na konci nebo na začátku kalendářního roku od roku 1999 v Praze, při nichž členové České asociace publicistů a novinářů píšících o cestovním ruchu v ANKETĚ 2 x 7 publikací a map v jednotlivých letech rozhodovali o pořadí zajímavých titulů.
Jelikož poslední anketa se týkala publikací vydaných za dva roky v letech 2022 a 2023, tak za 25 anket bylo nominovaných celkem 25 x 7 map = 175 map, dále 25 x 7 průvodců = 175 průvodců a ještě v jedenácti anketách byla k mapám a průvodcům připojena kategorie regionálních průvodců, což byly publikace vydávané kraji, regióny, dále městy a obcemi, ale i různými spolky zviditelňující svůj region a tak i tyhle publikace rozšířily celkový počet nominovaných titulů o 11 x 7 = 77 regionálních titulů. Sečteme-li všechny nominované tituly, dostaneme číslo 427 publikací, jež vyšly od přelomu století do konce roku 2023 a byly nominované do novinářské ankety.
Nápad uspořádat novinářskou anketu v rámci výroční schůze českého spolku novinářů a publicistů vznikla z původně jen pouhé výstavky v tom roce vydaných publikací s upozorněním na ty nejzajímavější tituly. Publikace pečlivě vybrali dva muži v té době členové spolku. Jedem byl členem výboru toho spolku na ČVUT na Stavební fakultě vystudovaný zeměměřič Petr Skála a řadový člen spolku byl jinak vedoucím prodejny KIWI a na UK v Praze na Přirodovědecké fakultě vystudovaný geograf Tomáš Lejsek. K tomu, aby se o těch vystavených publikacích hlasovalo, byl už jen krůček.
Pár vzpomínek ze zákulisí ankety a postřehy o ní se podělil její spoluorganizátor Petr Skála ...
Jak říkám ...
"Těch titulů mohlo být více, ale šlo o to, že ty publikace, které jsme vybrali v prodejně Kiwi, bylo nutné na tu výroční chůzi přinést a pak po skončené výstavce zase odnést. Nu a že jich bylo jen sedm? Sedm je šťastné číslo. Výběr byl samozřejmě z většího počtu publikací a tak jsme je vybírali tak, aby v nabídce byla zastoupena pokud možno všechna vydavatelství, dále, aby tam bylo publikací z co nejvíce regionů a hlavně, aby to byly unikátní tituly."
Našly by se nějaké zajímavosti o anketě, která trvala čtvrtstoletí?
"Nejtěžší průvodce byla publikace vydavatelství Baset Šumava, která sama vážila tolik jako ostatních šest průvodců dohromady. Největší mapou byla Mapa krojů roztažená ve výloze prodejny přes celou šířku výlohy."
Co chybí v publikacích a co by tam naopak nemělo být?
"Zásadní informací pro zařazení publikace do ankety bylo uvedené její vročení, kdy ta publikace vyšla. Je totiž docela závažnou chybou, že zejména u regionálních publikací rok vydání chybí. Při rozhovoru s lidmi třeba na veletrzích cestovního ruchu přímo na stáncích vystavovatelů někteří odpovědní lidé ani nechápou, proč by tam to vročení mělo být uvedeno. Většinou si myslí, že když tam uvedou rok a pak prospekt budou dlouho poté ještě rozdávat, tak prý lidé je budou zahazovat, protože to bude pro ně stará mapa nebo průvodce."
Za těch 25 let se mapy a průvodci dost změnily. V čem nastaly zásadní změny?
"U map se zlepšila barevnost, grafika a většinou se u map už neuvádí žádny text na zadní straně, proto jsou na obou stranách mapy. Text i u průvodců už neobsahuje žádná telefonní čísla, návštěvní doby otevření informačních center, hradů, výstavních síní. Stačí tam uvést jen odkazy na webové stránky nebo na sociální sítě, případně různé načítací kódy, které vám najdou cestu na další zdroje informací. Zajímavé je, jak vydavatelé uvádějí lokalizaci budov nebo i celých měst, ať už je to v zeměpisných souřadnicích nebo v systému JTSK. To, že autoři neví nic o přesnosti souřadnic, dokladá v jedné publikaci uvedené souřadnice obcí s přesností na desetiny milimetru. U geografických souřadnic vám klidně souřadnice obce také uvedou s přesností na desítky centimetrů. Prostě si někde na počítači kurzorem najeli na mapě na tu obec a přečtou si souřadnice a nijak neredukované je přepíší."
Výsledky jednotlivých ročníků anket 2 x 7 map a průvodců naleznete v časopisu Geodetický a kartografický obzor
2009 Geodetický a kartografický obzor strana 86 číslo 4 / 2010
2013 Geodetický a kartografický obzor strana 24 číslo 1 / 2014
2015 Geodetický a kartografický obzor strana 93 číslo 4 / 2016
2016 Geodetický a kartografický obzor strana 87 číslo 4 / 2017
2018 Geodetický a kartografický obzor strana 123 číslo 5 / 2019
2019 Geodetický a kartografický obzor strana 144 číslo 7 / 2020
2020 Geodetický a kartografický obzor strana 14 číslo 1 / 2022
2021 Geodetický a kartografický obzor strana 66 číslo 3 / 2023
2022 - 2023 Geodetický a kartografický obzor strana 56 číslo 3 / 2024
Ćasopisy Geodetický a kartografický obzor naleznete zde ...
(Karolina Skálová pro Turistickelisty.cz, foto a koláže: Petr Skála a Bohumil Skála)