Hlavním cílem projektu „Památky nás baví“ bylo vytvoření systému vzdělávacích programů zaměřených na vzdělávání v oblasti památkové péče a prezentace památkových objektů. Cílovými skupinami projektu byly děti a studenti ve věku od 4 do 18 let a VŠ, rodiny s dětmi, laická a odborná veřejnost, senioři a návštěvníci se speciálními potřebami. Programy připravovala a realizovala síť sedmi edukačních center NPÚ, která vznikla v roce 2012 v rámci celé ČR tak, aby se postupně mohly zapojovat památkové objekty napříč republikou.
„Výsledným efektem bylo vytvoření podmínek k tomu, aby Národní památkový ústav prostřednictvím výchovných a vzdělávacích činností napomáhal k hlubšímu vnímání národní a evropské kulturní identity a ke zkvalitnění aktivní péče o kulturní dědictví ČR. Hledali jsme cesty a způsoby, jak památky a kulturní dědictví co nejlépe přiblížit všem zájemcům a pokud možno je pro památky nadchnout,“ konstatuje ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Martina Indrová, které celý projekt administrovalo.
K edukačním programům, které vznikly v rámci jednotlivých edukačních center, bylo vytvořeno pět metodik využitelných pro tvorbu nových vzdělávacích programů – jakési „kuchařky“ toho nejlepšího, co tým vytvořil a vyzkoušel v praxi.
Témata a zaměření pilotních programů vycházely z bohatých možností, které poskytují památky ve správě Národního památkového ústavu. Témata byla volena tak, aby co nejvíce využívala autentické prostředí a zároveň umožňovala atraktivní a rozmanité formy edukace. Na kvalitní didaktickou přípravu a zpracování programů dohlíželi zástupci pedagogických fakult a další spolupracující odborníci. Ke konzultacím byli průběžně přizýváni také pedagogové působící na nižších stupních škol. Projekt byl financován ministerstvem kultury v letech 2012–2015 v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity celkovou částkou 20 mil. Kč.
„Tohoto významného ocenění si velmi vážíme a přijímáme ho s obrovskou pokorou, zvláště když se jedná o evropský kontext. Zároveň také doufáme, že i tato cena přispěje k tomu, aby se edukační programy na památkách staly přirozenou součástí nabídky našich hradů, zámků a ostatních památek,“ dodala Indrová.
„Ačkoliv byl projekt již oficiálně ukončen a NPÚ hledá způsoby jak na něj v celostátním měřítku navázat. V Kroměříži se jej daří kontinuálně rozvíjet díky spolupráci s Metodickým centrem zahradní kultury a správou Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži. Věřím, že jsme nezasadili letničku, ani dvouletku, nýbrž trvalku“, uvedl jeho kroměřížský garant Petr Hudec.
Také edukační centrum v Hradci nad Moravicí v současnosti nezahálí.
„Stále máme mnoho zájemců o nabízené edukační programy. Mezi nejoblíbenější programy patří např. Cesta do středověku nebo Život na zámku. Mezi dospělými návštěvníky je oblíben zejména netradiční edukačně-degustační program Za vínem do historie, který pořádáme ve spolupráci s Ústavem lázeňství, gastronomie a turismu Slezské univerzity v Opavě“ uvedl garant Edukačního centra v Hradci nad Moravicí Petr Havrlant.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, Národní památkový ústav, Územní památková správa v Kroměříži.