Originální dopisy Bohuslava Martinů putují do Poličky

Městské muzeum a galerie Polička přijalo v roce 2017 ojedinělý a unikátní dar - ucelený soubor originálních dopisů, které psal Bohuslav Martinů svému krajanovi, příteli Franku Rybkovi.

Do sbírek muzea se je rozhodli věnovat potomci skladatelova přítele žijící v Americe. Nyní byly dopisy převezeny do České republiky a stanou se součástí nejrozsáh-lejší sbírky rukopisů významného českého skladatele Bohuslava Martinů v jeho rodném městě.

Bohuslav Martinů a Frankem Rybkou a dvěma jeho syny Borisem a F.Jamesem (zleva),Keene Valley, 1947

V Městském muzeu a galerii Polička je uložena unikátní sbírka notových i nenotových au-tografů jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů a klasiků hudby 20. století - Bohusla-va Martinů (1890 – 1959). Vzhledem k tomu, že Martinů strávil více než polovinu života v zahraničí a živil se téměř výhradně komponováním hudby, množství dochovaných notových i nenotových autografů, fotografií a korespondence je ve srovnání s ostatními autory mimořádně vysoké. Tento materiál je rozptýlen v různých institucích i v rukou soukromých osob po celém světě, ovšem sbírka v jeho rodném městě je jednoznačně nejrozsáhlejší a nejucelenější.

Část tajemství bohatých sbírkových fondů muzea poodhaluje originální expozice Barevný svět Bohuslava Martinů, návštěvníci tak mají možnost seznámit se s výjimečnou osobností Bohuslava Martinů prostřednictvím vizuálně atraktivního obrazového materiálu, originálních osobních předmětů a dokumentů z majetku rodiny Martinů.

Bohuslav Martinů s Frankem Rybkou, Nice,1955

Nyní se sbírka Bohuslava Martinů, kterou tvoří na 3.600 sbírkových předmětů, významně rozšíří o soubor více než stovky originálních dopisů Bohuslava Martinů, které psal v letech 1940 - 1959 svému příteli Františku Rybkovi žijícímu v USA. Dopisy se poličskému muzeu rozhodl věnovat syn adresáta dr. Fr. James Rybka se svými sourozenci.

Dr. Fr. James Rybka (1935) se narodil v New Yorku rodičům, jež se věnovali klasické hudbě. Jeho otec František, violoncellista a varhaník, emigroval do Ameriky v roce 1913 po absolutoriu brněnské varhanické školy pod vedením Leoše Janáčka. Jeho žena Doris Sum-mersová byla klavíristka. Jejich syn James, na rozdíl od druhého syna Borise, hudební talent nezdědil, vystudoval lékařskou fakultu Cornellovy univerzity, stal se chirurgem a od roku 1970 žije s rodinou v kalifornském Sacramentu.

Předání dopisů se konalo na americké půdě již v říjnu loňského roku u příležitosti oslavy Dne vzniku republiky na velvyslanectví ve Washingtonu za přítomnosti několika členů rodiny dr. Rybky, kteří přijeli z Kalifornie, Pennsylvánie a New Jersey. Při slavnostní ceremonii pře-vzal dopisy český diplomat a velvyslanec Hynek Kmoníček, který zavítá do skladatelovy rod-né Poličky, aby osobně předal tyto vzácné dokumenty.

K přijetí tohoto výjimečného daru se vyjádřila také ředitelka muzea Mgr. Pavla Juklová: „Městské muzeum a galerie Polička si velice cení rozhodnutí Jamese Rybky a jeho rodiny, věnovat do sbírek muzea tento unikátní soubor dopisů. Jedná se o cenný dar a hodnotný pra-menný materiál, který je významný z hlediska svého rozsahu i obsahu. Některé z dopisů jsou zcela neznámé a mohou dokreslit a ozřejmit mnohé souvislosti ze života a díla Bohuslava Martinů.“

Oficiální předání rukopisů se uskuteční ve čtvrtek 29. 3. 2018 v 10.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů v Poličce za účasti pana velvyslance Hynka Kmoníčka a starosty města Poličky Jaroslava Martinů, kam jsou zváni také novináři. Veřejnosti budou rukopisy představeny v rámci tématické besedy, která se uskuteční v květnu v rámci Martinů Festu.

Turistickelisty.cz informovala Alena Zavoralová, Městské muzeum a galerie Polička.

(lh,turistickelisty.cz,foto Městské muzeum a galerie Polička)