„Rekonstrukce radnice je rozvržena do třech základních etap tak, abychom chod radnice omezili co nejméně. Svého plánu se držíme a ode dneška mají návštěvníci opět možnost vychutnat si překrásný pohled z věže. Po druhé světové válce byla zřejmá potřeba rychlé rekonstrukce, přičemž dosavadní stav nebyl dle našich představ dostačující. Nyní však dochází k nápravě a v první etapě je právě věž navrácena do předválečného a historicky věrného stavu. Termín kompletního dokončení rekonstrukce Staroměstské radnice je v září příštího roku, což v sobě nese významnou symboliku ve spojitosti s oslavami sta let od založení samostatného československého státu, jejichž vrchol bude pochopitelně 28. října,“ uvedl radní hlavního města Prahy Jan Wolf.
První etapa se zabývala zejména ochozem věže a krovy. Na ochozu se zajistila narušená statika kamenů, které se od sebe rozestupovaly. Nejviditelnější změnou pro návštěvníky jsou nové mříže. Ve všech oknech ochozu bylo odstraněno původní zábradlí a přibyly vysoké mříže s rozestupem asi 20 cm, které zabrání možným pokusům sebevrahů nebo je přinejmenším zpomalí. Rozestupy mezi mřížemi jsou jinak dostatečné a nijak nebrání možnosti bez omezení fotografovat nebo se rozhlédnout po okolí.
Ochoz má také nové osvětlení a omítky, které byly poničené povětrnostními podmínkami a částečně i turisty. Úpravy se dočkaly i podlahy a odvodnění ochozu, které je nyní zakryté a návštěvníci tak již nešlapou ve vodě. Krov nad ochozem, do kterého zatékalo, je po částečné rekonstrukci a střecha je opatřena novou břidlicovou krytinou. Původní zvony se vyleštily a makovice a hvězdy nad střechou jsou nově pozlacené.
V posledních několika měsících probíhala i celková rekonstrukce veřejných toalet na úrovni přízemí Staroměstské radnice. Ty původní již byly ve velmi špatném stavebně-technickém stavu a nedobrou vizitkou směrem k návštěvníkům našeho města. Vzhledem k tomu, že se jedná o možná nejnavštěvovanější zařízení tohoto druhu v celé zemi, navíc umístěné v takto významné a exponované budově, byl kladen důraz na nejvyšší kvalitu odvedené práce jak v přípravné fázi (projekt), tak při realizaci. Nově upravené toalety se mají stát důstojnou součástí architektonicky vysoce kvalitních reprezentativních prostor Staroměstské radnice.
Cílem bylo vytvořit moderní prostor s jasným charakterem, nicméně pokorný k umístění v rámci historického objektu. Architekti zvolili jako inspiraci tři základní prvky z bezprostředního okolí toalet. Kamennou mozaiku ve vstupu od Mikoláše Alše, skleněnou plastiku od dvojice Libenský – Brychtová a pro radnici typické detaily z mosazi. Výsledkem je právě otevřený prostor vytvořený na základě kamenné travertinové mozaiky doplněné o autorské mosazné prvky a atypické skleněné plochy vytvořené z originálního bublinkového skla vyvinutého právě pro tuto akci.
Dispoziční řešení toalet bylo oproti původnímu upraveno a rozšířeno. Dámám byla nově věnována větší část s výrazným umyvadlovým žlabem a velkým zrcadlem. Páni pak budou využívat „sloupový“ prostor mezi pilíři budovy. Atmosféru prostoru dokresluje navržené nepřímé osvětlení. Výraznými prvky jsou „krajkové“ panely vytvořené z graficky zjednodušených symbolů žen a mužů – tedy křížku a šipky.
Součástí prací byla také kompletní rekonstrukce technických sítí a instalací v rámci řešeného prostoru včetně nové vzduchotechniky. Díky výslednému vyznění toalet, kterým stavební dělníci říkali římské lázně, se vžilo označení - PRAŽSKÁ LATRINA.
Na otevření ochozu naváže další část rekonstrukce, a to oprava orloje. Ten se v lednu příštího roku do součástky rozebere. Stroj dostane jiný pohon (bude se jinak natahovat) a opraví se nevhodné poválečné sváry na ozubených kolech. Půjde o kompletní restaurování všech mechanických částí orloje, který byl poničen na konci druhé světové války.
Rekonstrukce celé věže radnice by měla být hotová do podzimu příštího roku. Nově opravená Staroměstská radnice by se tak měla stát jedním ze symbolů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu (28. října).
Rekonstrukci provádí Sdružení obnovy věže Staroměstské radnice v Praze složené ze společností Avers a Subterra (vedoucí sdružení je společnost Subterra, a.s.). Cena rekonstrukce je 47 995 000 Kč (bez DPH). Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hlavního města Prahy.