Na zámku v Hradci nad Moravicí hodnotí letošní sezónu velmi pozitivně, čísla návštěvnosti víceméně kopírují loňský rok, což správa zámku považuje za velký úspěch, vzhledem k tomu, že během roku probíhala rekonstrukce Červeného zámku a celoročně byla uzavřena atraktivní a návštěvníky vyhledávaná Hodinová věž. K výši návštěvnosti jistě přispělo hezké počasí a nové aktivity a programy, které zámek pro své návštěvníky připravil. Kromě dvou prohlídkových okruhů si mohli návštěvníci zámku prohlédnout ve Velké a Malé galerii Bílého zámku otevřenou výstavu fotografií potomka knížecího rodu Lichnovských Eduarda Lichnovského, dále výstavu k 35leté památkové obnově Bílého zámku, výstavu obrazů malířky Ireny Stanislavové nazvanou Ne-spoutané barvy tónů, výstavu umělce Jindřicha Štreita …..a život jde dál……, dále výstavu obrazů z Tatranské galerie Poprad nazvanou Umění Tater. Velice zajímavá byla rovněž výstava Svět včerejška na opavských pohlednicích z let 1893 – 1918. V přízemí západního křídla po celou sezonu probíhala výstava Lovecké zbraně a lov Lichnovských. Agentura Veronika rovněž zpestřila program návštěvnické sezóny prohlídkami interiéru s divadelním představením pro děti a dospělé. Během teplých letních večerů mohli návštěvníci navštívit Letní kino u pivovarských sklepů. V koncertním sále Červeného zámku se uskutečnily koncerty ZUŠ Hradec nad Moravicí, koncert v rámci festivalu Janáčkův máj. V tomto prostoru každoročně probíhá významná hudební událost Beethovenův Hradec – letos již 55. ročník mezinárodního hudebního festivalu v oboru klavír. V zámeckém areálu se rovněž uskutečnil hudební festival „Hradecký slunovrat“ a víkendové vystoupení šermířské skupiny Rytíři sv. Grálu.
Tradicí se stal rockový festival moravskehrady.cz, na kterém zaznamenáváme každoročně velkou účast a zájem návštěvníků. Neméně úspěšnou akcí byla Hradozámecká noc, na kterou byly vyprodány všechny časové termíny, a zájem návštěvníků dokazuje, že je akce rok od roku mezi návštěvníky populárnější. Průvodci hradeckého zámku i dobrovolníci se představili v kostýmovaných prohlídkách, jako členové jednotlivých šlechtických rodů v minulých stoletích. Hlavním tématem se stala hudební tradice hradeckého zámku s osobností L. van Beethovena. V prostoru nádvoří Bílého zámku zhlédli návštěvníci vystoupení skupiny historického šermu Svobodní sedláci. Zpestřením se stalo večerní promítání filmů u pivovarských sklepů v blízkosti řeky Moravice. V měsíci listopadu nás čeká ještě „Hradecký slunovrat, kde ve Velké dvoraně Červeného zámku vystoupí 4. 11. 2017 několik známých kapel. Vánoční atmosféru mohou návštěvníci ochutnat o prosincových víkendech, kdy budou zámecké interiéry vyzdobeny nejen vánočními dekoracemi, ale i obohaceny výstavou krajek z Muzea Zubří. V koncertním sále Červeného zámku se dne 17. prosince uskuteční Vánoční koncert.
Celková letošní návštěvnost na zámku Raduň je 18 666, což je asi o necelou tisícovku návštěvníků méně než v loňském roce. Největší propad návštěvnosti byl zaznamenán v měsíci červnu, kdy citelně poklesly počty školních výletů, kterých každoročně ubývá. Složení návštěvníků raduňského zámku se rok od roku posouvá ve prospěch individuální turistiky, rodinných návštěv a menších zájmových skupin, a to proti dříve exponovaným organizovaným zájezdům různých firem a cestovních kanceláří. Mezi vyhledávané mimořádné instalační projekty patřily tradičně Velikonoce na zámku a Zámecký Halloween aneb noc duchů a strašidel. Návštěvnická obec je ve svých požadavcích na servisní služby a kvalitu průvodcovské činnosti rok od roku náročnější, zvýšený zájem je o různé mimořádné projekty, včetně kostýmních, které nabízí nadstandardní zážitek. Oblíbené jsou rovněž výstavy výtvarného umění v zámecké oranžérii a zahradě, které návštěvníkovi nabízí vítaný přídatný program k prohlídce oranžérie a květné zahrady. V letošním roce zde proběhly čtyři výstavy dřevěných reliéfů, obrazů, kreseb a dekorativní keramiky z ateliéru regionálních umělců.
I na Dole Michal byla letošní sezóna úspěšná. Výstavní činnost zde probíhá kontinuálně celý rok. Tematicky jsou výstavy zaměřeny na prezentaci současného umění se snahou vystavovat autory kvalit celorepublikového dosahu. Nově bude výstavní činnost rozšířena na historii dolu, hornictví a technické památky. Pilotním projektem byla letošní výstava Černé zlato v mapách, jejíž vernisáž proběhla v rámci Ostravské muzejní noci dne 10. června 2017. Veřejnosti byly představeny historické báňské mapy, digitalizované prostorové modely a historická měřická technika. Letos byla taktéž odstartována putovní aukční výstava fotografií Dolu Michal, kterou uspořádali přátelé Dolu Michal z fotografií vzniklých v rámci fotosrazů konaných v areálu dolu. Na Dole Michal probíhá celoročně edukační a animační činnost zaměřená jak na děti (předškolního a školního věku, se speciálními potřebami) a dorost, tak i na dospělé. Edukační činnost je zaměřena na seznámení účastníka edukace s historií a současností Dolu Michal, s památkovými hodnotami technických památek a s historií hornictví všeobecně. Každý program je přizpůsoben věku a potřebám účastníků edukace. Součástí edukací pro děti a dorost je názorná ukázka funkčnosti jednotlivých částí dolu na stavebnici Merkur.
Animační programy jsou příležitostné a bývají doprovodným programem výstav, které na Dole Michal probíhají. Na Dole Michal se konají svatební obřady, hostiny a další oslavy. V roce 2017 jich v areálu dolu proběhlo celkem sedm. V roce 2017 se podařilo na Dole Michal zajistit více kulturních a společenských akcí, což se odrazilo na vyšší návštěvnosti a přitáhlo i publikum, které se primárně neorientuje na technické památky či hornictví (např. výtvarné umění, hudba). Zvýšený zájem byl u rodin s dětmi, studentů a zahraničních návštěvníků z Polska. Zvýšení zájmu polských návštěvníků spatřujeme ve spolupráci s Dolem Quido v Zabrze. Podporu vidíme ve vzájemném informování prostřednictvím regionální aktivity Technotrasa, která sdružuje 15 objektů Moravskoslezského kraje.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarov, PR NPÚ Územní památková správa v Kroměříži.