Od 17. září do 31. prosince 2018 uzavře Muzeum hl. m. Prahy Svatomikulášskou městskou zvonici, a to z důvodu nutných oprav a restaurování. V průběhu tří měsíců budou provedeny opravy elektroinstalací, dřevěných podlah, cementových potěrů na podestách. Proběhnou truhlářské práce, jako je oprava dřevěných schodů a výměna bednění nad podlahou v úrovni ochozu. Dále budou v rámci uzavření opraveny povrchy zdiva, degradované omítky a kamenické prvky. Po úpravě elektroinstalace a osvětlení vně věže dojde k většímu prosvětlení a věž tak bude pro návštěvníky ještě dostupnější.
Během uzavření budou restaurovány i některé části zvonice – dveře na střechu kostela svatého Mikuláše, zárubně dveří, nátěry a strop bytu věžníka. Na stropě se dochovalo alespoň pět druhů tapet z dřevitého papíru, které byly nalezeny při sondážním průzkumu a pocházejí pravděpodobně z 20. století. Tapety jsou pokryty silnou vrstvou prachového depozitu, papírová podložka je velmi křehká. Přesné rozmístění a plochu tapet ukáže podrobněji jejich odkrytí restaurátory Muzea hl. m. Prahy. Restaurátoři také provedou výměnu vřetene bočního schodiště a části jeho stupňů, jejíž rozsah určí mykologický průzkum. Práce budou probíhat na vnitřním speciálním schodišťovém lešení.
Stavbu Svatomikulášské městské zvonice navrhl a realizoval barokní architekt Kilián Ignác Dienzenhofer a jeho zeť Carlo Lurago ji následně doplnil o další detaily. Věž byla stavebně dokončena v roce 1752, ale oficiální ukončení prací je datováno až o tři roky později. Dva roky po dokončení stavby byla budova poškozena při pruském obléhání Prahy. Přestože věž byla stavěna ve stejné době a v těsné blízkosti kostela svatého Mikuláše, nepatřila nikdy církvi, ale byla vždy součástí obecního majetku Malé Strany. Věž sloužila jako požární hláska a sídlo ponocného a od šedesátých letech 20. století pak jako pozorovatelna Státní bezpečnosti k sledování západních ambasád sídlících v okolí věže.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Marika Hankiewiczová, Muzeum hlavního města Prahy.