Zámek v Buchlovicích lámal rekordy, ve Vizovicích vyzkoušeli dobrovolníky, Buchlov vsadil na osvědčené akce a v Kroměříži si připomněli 170. výročí konání Říšského sněmu. Uplynulý víkend ukončil návštěvnickou sezónu na hradech a zámcích. Brány památek se však nezavírají úplně, užijete si ještě vánoční a adventní akce, prohlídky či výstavy. Letošní sezónu hodnotí jako úspěšnou
Celkem navštívilo památky v době od 1. ledna do 31. října 2018 (hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, zámek Vizovice) ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Kroměříži 372 461 osob, což je 1226 méně než v minulé sezóně.
Pro zámek v Buchlovicích byla letošní sezóna opravdu rekordní, návštěvnost vzrostla nejen oproti loňskému roku, ale 13. října 2018 na zámku uvítali stotisícího návštěvníka. Naposled zámek dosáhl návštěvnosti sto tisíc osob v roce 2007. Dalším rekordem byl počet návštěvníků tradiční výstavy Tulipománie, kterou vidělo 5518 osob.
Netradiční procházku zámeckým parkem jste v Buchlovicích mohli letos zažít již po sedmé v rámci akce Víkend otevřených zahrad. Pro nejmenší návštěvníky byla připravena divadelní představení a prohlídky interiérů přizpůsobené pro děti z mateřských škol a žáky prvního stupně škol základních. O letních prázdninách byly pro rodiny s dětmi v pondělí pořádány interaktivní prohlídky parku. Ve dnech 5.– 8. července jste mohli obdivovat výstavu růží Růže ve službách diplomacie. V interiéru byly k vidění květinové dekorace vytvořené významným českým floristou Slávkem Rabušicem a jeho týmem aranžérů. Během Hradozámecké noci (25. 8.) jsme se s dámou v sedle podívali do doby, kdy dámy byly opravdu Dámy a jejich ženská krása se snoubila s krásou ušlechtilých koní. Ukázku jízdy v dámském sedle doplnil koncert Komorního orchestru města Kyjova, pro děti byla připravena kouzelnická show a celou akci zakončila noční prohlídka zámku. V rámci tématu roku Šlechta českých zemí v evropské diplomacii mohli návštěvníci od 1. května do 30. září navštívit výstavu Rodina Leopolda II. Berchtolda na cestách. Výstava představuje cestovatelské aktivit rodiny Berchtoldových inspirovaných působením Leopolda II. Berchtolda v diplomatických službách. K vidění byly také předměty nezbytné k cestování a různé suvenýry. K této výstavě byla vydána publikace Rodina hraběte Leopolda II. Berchtolda na cestách, autorkami jsou Lucie Pešlová a Veronika Syslová. Sezonu 2018 zakončilo smuteční aranžmá Chryzantéma nostalgická u příležitosti svátku zesnulých, který si připomínáme 1. listopadu. V letošním roce jsme se snažili přiblížit smuteční floristikou období, které bylo součástí života nejen prostých lidí, ale i šlechty. Z nejhonosnějšího hudebního sálu jsme vytvořili pietní místo, kde se soudobé floristické prvky skloubily s noblesou historického interiéru. Květinové smuteční aranžmá vytvořili floristé Slávek Rabušic a Milan Sedláček. Oproti minulé sezoně zámku stoupla návštěvnost jak z řad českých turistů, tak i ze zahraničí. Ze zahraničních turistů převažují Slováci, v období státních svátků na Slovensku tvoří až osmdesát procent návštěvníků. Nárůst návštěvnosti jsme zaznamenali také u polských a maďarských turistů.
Mezi již klasická lákadla pro návštěvníky hradu Buchlova patřily Velikonoce na hradě s jarním aranžmá květin a kraslic na prohlídkové trase, noční prohlídky s černou paní, kovářské sympozium Buchlovské kování. Nejvíce navštěvovaným okruhem zůstal i v letošním roce Buchlov v proměnách času, jedná se o exkluzivní okruh celým hradem včetně výstupu na věž. Následovaly okruhy Procházka starým hradem, Muzeum hrabat Berchtoldů a Dětský okruh. I v letošním roce mírně stoupla návštěvnost zahraničních turistů především ze Slovenska.
I přes velmi teplé počasí po většinu letošní sezony návštěvníci v hojném počtu navštívili i Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Opět převažovali individuální turisté a rodiny s dětmi. Ze zahraničních návštěvníků bylo nejvíce Slováků, Poláků a japonských turistů, ať už organizované skupiny či jednotlivci. Návštěvníci kladně hodnotili připomínku 170. výročí konání Říšského ústavodárného sněmu, byla označena autentická místa na zámku a vydána výroční turistická známka i razítka. A ve dnech 21.–22. 9. 2018 byla na zámku otevřena i poštovní přepážka. Mírně se zvýšil zájem o komentované prohlídky Květné zahrady (především pro organizované skupiny) a opět se osvědčily prázdninové aktivity pro děti – již pravidelná pondělní Salala nebo hravá Květná zahrada každý pátek. Novinkou letošní sezóny byly " Středy s odborníky" tzv. kurátorské prohlídky zámku, obrazárny, zahrad.
Výrazný zájem na zámku ve Vizovicích zaznamenala sezónní výstava Nevěstou z rozumu i z lásky, prezentující svatební zvyklosti a módu od závěru 19. století do roku 1948. Prohlídky pro děti byly v letošním roce tematicky spojeny s projektem, v němž je návštěvníkům populární a naučnou formou s pomocí kostýmovaných prohlídek představováno téma panské služby. Zámecká zahrada se stala místem sportovních slavností, jejichž hlavním tématem byl badminton, doplněný množstvím dalších venkovních parkových her. Novým, dlouhodobým projektem, je tvůrčí výzva Městečko z ruky. Je připravena pro kteréhokoliv návštěvníka, který chce svou drobnou tvorbou přispět k výstavbě papírového městečka, rodícího se na půdě vizovického zámku. V pokladně zámku je připraven výtvarný materiál a malé krabičky, pomocí kterých si mohou děti i dospělí vyrobit vlastní domeček a zkrátit si tak své čekání na prohlídku zámku. Hotové domečky budou během letošního předvánočního období sestaveny v město, a to se bude během následujícího roku stále rozrůstat tak, jak budou jednotlivé domečky přibývat.
Na prohlídkových trasách došlo k několika úpravám – sbírkové předměty, které nepatří k původnímu vybavení, byly nahrazeny kmenovými kusy, obrazová galerie na prohlídkových trasách byla doplněna o rodovou galerii Blümegenů (13 obrazů, pocházejících z rodového zámku Letovice u Brna), část obrazárny byla reinstalována v duchu instalačních principů 19. a poč. 20. století. Byla provedena reinstalace některých historických svítidel podle dochované ikonografie z konce 19. století.
Poprvé ve Vizovicích vyzkoušeli spolupráci s dobrovolníky na pozici průvodce památkovým objektem. Během sezóny se na této pozici vystřídali 3 dobrovolníci a ohlasy na jejich práci byly velmi dobré. Zkušenost s dobrovolnickou výpomocí se uskutečnila i v oblasti oprav a údržby. Ve spolupráci s oddělením edukace při generálním ředitelství Národního památkového ústavu byla zorganizována akce v zámecké zahradě, kdy byla spojena práce osmi anglických dobrovolníků a českých účastníků kurzu památkové obnovy obor zedník. V rámci této akce byla opravována původní ohradní zeď v zámecké zahradě. Dobrovolníci z Anglie pod vedením kamenického mistra Filipa Trunečky rozebrali původní zeď v délce cca 20 metrů, provedli očištění a uložení stavebního materiálu a ve spolupráci se skupinou českých řemeslníků (účastníků kurzu památkové obnovy) postavili kamenný základ zdi. Po té byla zeď dostavěna samotnými pracovníky zámku Vizovice. Veškeré práce proběhly pod dohledem odborníků památkové péče i dozoru správního orgánu.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, PR, NPÚ ÚPS Kroměříž
Celkem navštívilo památky v době od 1. ledna do 31. října 2018 (hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, zámek Vizovice) ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Kroměříži 372 461 osob, což je 1226 méně než v minulé sezóně.
Hrad Buchlov
Pro zámek v Buchlovicích byla letošní sezóna opravdu rekordní, návštěvnost vzrostla nejen oproti loňskému roku, ale 13. října 2018 na zámku uvítali stotisícího návštěvníka. Naposled zámek dosáhl návštěvnosti sto tisíc osob v roce 2007. Dalším rekordem byl počet návštěvníků tradiční výstavy Tulipománie, kterou vidělo 5518 osob.
Netradiční procházku zámeckým parkem jste v Buchlovicích mohli letos zažít již po sedmé v rámci akce Víkend otevřených zahrad. Pro nejmenší návštěvníky byla připravena divadelní představení a prohlídky interiérů přizpůsobené pro děti z mateřských škol a žáky prvního stupně škol základních. O letních prázdninách byly pro rodiny s dětmi v pondělí pořádány interaktivní prohlídky parku. Ve dnech 5.– 8. července jste mohli obdivovat výstavu růží Růže ve službách diplomacie. V interiéru byly k vidění květinové dekorace vytvořené významným českým floristou Slávkem Rabušicem a jeho týmem aranžérů. Během Hradozámecké noci (25. 8.) jsme se s dámou v sedle podívali do doby, kdy dámy byly opravdu Dámy a jejich ženská krása se snoubila s krásou ušlechtilých koní. Ukázku jízdy v dámském sedle doplnil koncert Komorního orchestru města Kyjova, pro děti byla připravena kouzelnická show a celou akci zakončila noční prohlídka zámku. V rámci tématu roku Šlechta českých zemí v evropské diplomacii mohli návštěvníci od 1. května do 30. září navštívit výstavu Rodina Leopolda II. Berchtolda na cestách. Výstava představuje cestovatelské aktivit rodiny Berchtoldových inspirovaných působením Leopolda II. Berchtolda v diplomatických službách. K vidění byly také předměty nezbytné k cestování a různé suvenýry. K této výstavě byla vydána publikace Rodina hraběte Leopolda II. Berchtolda na cestách, autorkami jsou Lucie Pešlová a Veronika Syslová. Sezonu 2018 zakončilo smuteční aranžmá Chryzantéma nostalgická u příležitosti svátku zesnulých, který si připomínáme 1. listopadu. V letošním roce jsme se snažili přiblížit smuteční floristikou období, které bylo součástí života nejen prostých lidí, ale i šlechty. Z nejhonosnějšího hudebního sálu jsme vytvořili pietní místo, kde se soudobé floristické prvky skloubily s noblesou historického interiéru. Květinové smuteční aranžmá vytvořili floristé Slávek Rabušic a Milan Sedláček. Oproti minulé sezoně zámku stoupla návštěvnost jak z řad českých turistů, tak i ze zahraničí. Ze zahraničních turistů převažují Slováci, v období státních svátků na Slovensku tvoří až osmdesát procent návštěvníků. Nárůst návštěvnosti jsme zaznamenali také u polských a maďarských turistů.
Hrad Buchlov
Mezi již klasická lákadla pro návštěvníky hradu Buchlova patřily Velikonoce na hradě s jarním aranžmá květin a kraslic na prohlídkové trase, noční prohlídky s černou paní, kovářské sympozium Buchlovské kování. Nejvíce navštěvovaným okruhem zůstal i v letošním roce Buchlov v proměnách času, jedná se o exkluzivní okruh celým hradem včetně výstupu na věž. Následovaly okruhy Procházka starým hradem, Muzeum hrabat Berchtoldů a Dětský okruh. I v letošním roce mírně stoupla návštěvnost zahraničních turistů především ze Slovenska.
Arcibiskupský zámek v Kroměříži
I přes velmi teplé počasí po většinu letošní sezony návštěvníci v hojném počtu navštívili i Arcibiskupský zámek v Kroměříži. Opět převažovali individuální turisté a rodiny s dětmi. Ze zahraničních návštěvníků bylo nejvíce Slováků, Poláků a japonských turistů, ať už organizované skupiny či jednotlivci. Návštěvníci kladně hodnotili připomínku 170. výročí konání Říšského ústavodárného sněmu, byla označena autentická místa na zámku a vydána výroční turistická známka i razítka. A ve dnech 21.–22. 9. 2018 byla na zámku otevřena i poštovní přepážka. Mírně se zvýšil zájem o komentované prohlídky Květné zahrady (především pro organizované skupiny) a opět se osvědčily prázdninové aktivity pro děti – již pravidelná pondělní Salala nebo hravá Květná zahrada každý pátek. Novinkou letošní sezóny byly " Středy s odborníky" tzv. kurátorské prohlídky zámku, obrazárny, zahrad.
Výrazný zájem na zámku ve Vizovicích zaznamenala sezónní výstava Nevěstou z rozumu i z lásky, prezentující svatební zvyklosti a módu od závěru 19. století do roku 1948. Prohlídky pro děti byly v letošním roce tematicky spojeny s projektem, v němž je návštěvníkům populární a naučnou formou s pomocí kostýmovaných prohlídek představováno téma panské služby. Zámecká zahrada se stala místem sportovních slavností, jejichž hlavním tématem byl badminton, doplněný množstvím dalších venkovních parkových her. Novým, dlouhodobým projektem, je tvůrčí výzva Městečko z ruky. Je připravena pro kteréhokoliv návštěvníka, který chce svou drobnou tvorbou přispět k výstavbě papírového městečka, rodícího se na půdě vizovického zámku. V pokladně zámku je připraven výtvarný materiál a malé krabičky, pomocí kterých si mohou děti i dospělí vyrobit vlastní domeček a zkrátit si tak své čekání na prohlídku zámku. Hotové domečky budou během letošního předvánočního období sestaveny v město, a to se bude během následujícího roku stále rozrůstat tak, jak budou jednotlivé domečky přibývat.
Na prohlídkových trasách došlo k několika úpravám – sbírkové předměty, které nepatří k původnímu vybavení, byly nahrazeny kmenovými kusy, obrazová galerie na prohlídkových trasách byla doplněna o rodovou galerii Blümegenů (13 obrazů, pocházejících z rodového zámku Letovice u Brna), část obrazárny byla reinstalována v duchu instalačních principů 19. a poč. 20. století. Byla provedena reinstalace některých historických svítidel podle dochované ikonografie z konce 19. století.
Zámek Vizovice
Poprvé ve Vizovicích vyzkoušeli spolupráci s dobrovolníky na pozici průvodce památkovým objektem. Během sezóny se na této pozici vystřídali 3 dobrovolníci a ohlasy na jejich práci byly velmi dobré. Zkušenost s dobrovolnickou výpomocí se uskutečnila i v oblasti oprav a údržby. Ve spolupráci s oddělením edukace při generálním ředitelství Národního památkového ústavu byla zorganizována akce v zámecké zahradě, kdy byla spojena práce osmi anglických dobrovolníků a českých účastníků kurzu památkové obnovy obor zedník. V rámci této akce byla opravována původní ohradní zeď v zámecké zahradě. Dobrovolníci z Anglie pod vedením kamenického mistra Filipa Trunečky rozebrali původní zeď v délce cca 20 metrů, provedli očištění a uložení stavebního materiálu a ve spolupráci se skupinou českých řemeslníků (účastníků kurzu památkové obnovy) postavili kamenný základ zdi. Po té byla zeď dostavěna samotnými pracovníky zámku Vizovice. Veškeré práce proběhly pod dohledem odborníků památkové péče i dozoru správního orgánu.
Turistickelisty.cz informovala Mgr. Dagmar Šnajdarová, PR, NPÚ ÚPS Kroměříž
(lh,turistickelisty.cz, foto NPÚ)