Bizarní skalní útvary jsou přitažlivým cílem turistických výletů severovýchodních Čech

Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy.

Již v roce 1933 byla tato oblast vyhlášena Národní přírodní rezervací na rozloze 1771 ha k ochraně zachovalých celků skalních měst. Rezervace se nachází zhruba v trojúhelníku vymezeném obcemi Adršpach  Teplice nad Metují a vrcholem Čáp nad vsí Skály v turistickém regionu Kladské pomezí ve Východních Čechách.

Na tomto území se po ústupu křídového moře vlivem tektonické a erozní činnosti včetně větrání vytvořily v původně souvislé pískovcové tabuli dvě izolované skupiny skal – skalní města Adršpašské skály a Teplické skály navzájem od sebe oddělená hlubokou Vlčí roklí.

Skalní město fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. Století. Na trase této cesty poznáte mnoho zajímavých skalních útvarů společně s dvěma skalními hrádky. Právě v 18.století několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci. Vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým. Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí.

Některá místa skalního města jsou dostupná jen po žebřících. Zejména vysoko položené skalní jezírko, kde vás na pramici sveze převozník, je opravdu velmi dobře ukryté.

(rs.turistickelisty.cz, foto:rs.)