Brána Matky Boží v Jihlavě se dochovala jako jediná z původních bran

Brána Matky Boží je typickým symbolem města a zároveň jedinou branou, která se zachovala z původních pěti středověkých městských bran. Vznikla v době výstavby města a jeho hradebního systému na začátku 2. poloviny 13. století. V letech 1508–1509 byla původní věž brány snesena a postavena nová pozdně gotická brána s vysokým průjezdem s hrotitými portály. 

Brána Matky Boží

Další úpravy spadají do období po požáru v roce 1551. V roce 1564 dostává brána renesanční nástavbu čtvrtého a pátého patra a dosahuje dnešní výšky 24 metrů. Atikové završení koruny, lemované štíhlými motivy válcových arkýřů, dává bráně její specifickou podobu. Součástí brány bylo tehdy složité předbraní s mohutným barbakánem, padacím mostem a několika baštami. V roce 1853 byla brána renovována a opatřena hodinami, v roce 1862 bylo zbouráno předbraní. V lednu 1995 následkem nevhodného hydrogeologického zásahu pokleslo těleso brány natolik, že musela být staticky zajištěna.

Koruna brány

Ani to však nezabránilo značnému porušení koruny,která musela být v roce 1996 rozebrána a znovu postavena. V současnosti je brána zpřístupněna veřejnosti jako vyhlídková věž. Nachází se zde stálá expozice reprodukcí obrazů „Z historie Jihlavy“ ak. mal. Gustava Kruma a expozice „Jihlavská pevnost“.

Podle webu města Jihlavy

(lh,turistickelisty.cz,foto město Jihlava,archiv)