V jádře se dodnes nacházejí podsklepené trosky dvou paláců - staršího jižního a severního, který byl postaven ve druhé polovině 14. století. Pětipatrový severní palác byl zároveň posledním útočištěm posádky, což dobře dokumentuje i cisterna v jeho bezprostřední blízkosti. Okénkem ze suterénu bylo možno nabírat vodu i po obsazení nádvoří nepřítelem.
Při severním paláci stávala hranatá věž, která byla za Krajířů zbořena a v rámci změny komunikačního schématu nahrazena schodištěm. Rozsáhlý hrad měl sedm bran, z nichž většina je, stejně jako mohutné opevnění, dodnes dobře zachována. Ještě do konce 15. století postavili Krajířové předhradí se dvěma baštami.
Po zkušenosti z obležení roku 1464 se pozornost stavitelů soustředila na nejvíce ohroženou jižní stranu, kde vzniklo mohutné předsunuté opevnění nad úzkou soutěskou, kde stojí první brána. Předsunuté opevnění je přístupné po dřevěném mostě z parkánu obíhajícího hradní jádro. Když se v 16. století prodloužil dostřel děl natolik, že se výšina na jižní straně mohla stát hradu nebezpečnou, bylo toto místo obsazeno dodnes patrnou samostatnou předsunutou věží.
Hrad Bítov byl součástí pevnostní linie hradů chránících českou hranici
Rozsáhlá rekonstrukce proběhla ve dvacátém století. s průvodcem si projdete hrad na trase trvající asi 45 minut. K hradu musíte asi jeden kilometr pěšky, nelze u něho zaparkovat. Dnes se podíváte na opravené dřevěné ochozy, hradní areál, dělostřeleckou baštu, sklepení.
Podle webu hradu Bítov