Dalečín se poprvé připomíná roku 1349, kdy jej postoupila Klára, druhá manželka Znaty z Tasova, zároveň s Písečným a Dětochovem (Vítochovem) svému manželu; v té době tu již existoval hrad neboť se připomíná mezi odstoupeným majetkem. Znata zemřel v roce 1353 a Klára, aby Dalečín nepozbyla, spojila svůj majetek se zbožím svého švagra Ješka, probošta v Olomouci; Ješek dal do spolku své zboží v Jasenici u Tasova.
Proti svodu se však postavili Jimram z Pernštejna a Jan z Kounic, kteří si na spojený majetek činili nároky. Klára a Ješek nakonec prodali hrad i ves Dalečín, Vítochov a Písečné se vším příslušenstvím Jimramovi z Pernštejna. Protože se hrad Dalečín stal sídlem loupežníků, kteří ohrožovali celé okolí, byl v roce 1519 zbořen. V rodě Pernštenů zůstalo dalečínské panství až do r. 1588, kdy je Jan z Pernštejna postoupil spolu s jimramovským zbožím Pavlu Katharýnovi z Katharu.
Dalečínský hrad stával na ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Svratkou. Jaká byla jeho původní podoba, nevíme; zachovala se z něho jen vysoká obvodová zeď, jež má ve dvou řadách nad sebou malá střílnová okénka, směřující na strmý skalnatý břeh řeky.
Přední část hradní stavby stála na mírně svažité straně ostrohu a musela být chráněna příkopem a hradbou, jež se však nezachovala. Staviva z ní bylo patrně použito při budování dvora a ostatních panských budov, které stávaly na levém břehu řeky. Ochranu skýtala hradu nejen řeka, ale i strouha, vedená z ní hned pod svahem. Její voda poháněla mlýn, který byl nezbytnou součástí hradního i poddanského hospodářství.
Podle : Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava