Hrad v Budyni nad Ohří je blatným hradem

Hrad Budyně nad Ohří se nalézá ve stejnojmenném městě zhruba deset kilometrů západně od Roudnice nad Labem nedaleko řeky Ohře. Královský dvůr či hrad byl vystaven v blatném terénu na pravém břehu Ohře již ve 13. století.Objekt byl chráněn vodním příkopem a bažinami.

Budyně podle V.A.Bergera

Původně pravděpodobně dřevěný hrad byl ve vlastictví českých panovníků. Na počátku 13. století jej přestavěl český král Přemysl Otakar I. z kamene v gotickém slohu. Král Jan Lucemburský prodal Budyni roku 1336 Zbyňkovi Zajícovi z Hazmburka. Za vlády pánů z Hazmburka proběhla ve druhé polovině 15. století velkolepá pozdně gotická přestavba. Tehdy doznal hrad i celé panství největšího rozvoje.

Půdorys podle D.Menclové

Jan Zajíc z Hazmburka zastával významnou funkci dvorského sudího. Postavil se ale na odpor proti králi Jiřímu z Poděbrad a roku 1469 dokonce podpořil uherského vládce Matyáše Korvína. Proto byl hrad královským vojskem obklíčen, avšak Jan Zajíc z něj stačil uprchnout do Žitavy.

Zámek Budyně

Roku 1551 zde vybuchl sklad střelného prachu, což vedlo k poškození kamenné stavby. Ve 2. polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. Tehdejší majitel Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka se však přestavbou natolik zadlužil, že musel celý komplex prodat roku 1613 rodu Šternberků.

Socha Kvasničky

V nevelkém arkýři naproti bráně stojícího křídla hradu je asi 1 m vysoká pískovcová socha. Pověst říká, že jistému alchymistovi se v době alchymistických pokusů Jana Zajíce podařilo vyrobit zlato. Jan Zajíc uspořádal na počest tohoto objevu velkolepou oslavu, ze zlata nechal odlít sochy, které následně ukryl v hlubokém podzemí hradu. Poté Jan Zajíc nechal zhotovit ze zlata ještě sochu alchymisty, kterému se povedlo zlato vyrobit, a umístil ji tak, aby střežila přístup k pokladu. Socha, dnes nazývaná Kvasnička byla však několikrát přemístěna. Možná, že právě Vám její pohled napoví, kde poklad hledat

Novým vlastníkem se stal Adam ze Šternberka, který sloučil budyňské a libochovické panství, což předznamenalo úpadek hradu. Za třicetileté války byla celá Budyně dobývána a později i vydrancována Sasy. Po válce sloužil zámek již pouze jako sídlo hejtmana a úředníků.

Arkýř na fasádě

Roku 1759 za sedmileté války při obléhání města Prusy byl těžce poškozen požárem. V roce 1823 bylo zbořeno východní a jižní palácové křídlo společně s věží. V letech 1900 - 1913 proběhla na zámku zásadní rekonstrukce, kterou umožnili noví vlastníci zámku, rod Herbersteinů. Renesanční interiéry zrestauroval v letech 1908 - 1913 R. Říhovský.

Roku 1945 se stal hrad majetkem města Budyně. Do současné podoby byl potom přestavěn v 70. a 90. letech 20. století. Nejvýznamnější částí zámku je Zlatý sál, ve kterém lze spatřit renesanční malbu erbů a výjevů ze života šlechty v 16. století. Ve 20. letech 20. století bylo založeno v prostorách hradu Jandovo muzeum. Stalo se tak hlavně díky přispění mnoha cestovatelů a soukromých sbírek obyvatel, žijících v okolí města. Za pozornost stojí například vycpanina krokodýla, který sem byl dovezen z Egypta na počátku 16. století panem Zajícem. Naleznete zde také zakládací listinu města Budyně nad Ohří ze 13. století.

Interiér zámku

Před rekonstrukcí roku 1975 bylo muzeum uzavřeno a přestěhováno do depozitu. Díky aktivitě městského úřadu a nadaci Historické a kulturní dědictví regionu města Budyně nad Ohří se jej podařilo roku 1997 obnovit, avšak s poněkud změněnou expozicí.Dnes zde můžete například spatřit ukázku alchymistické dílny a laboratoře, které se nacházejí v autentických prostorách, kde se skutečně za vlády Rudolfa II. provozovala alchymie. Hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Podle Tomáše Durdíka, Encyklopedie českých hradů

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)