Sem od nepamětných dob přicházela procesí v druhou neděli po velikonoci z Nečetina, Rabštýna, Křečové a Bělé. Na místě malé a již sešlé svatyňky hrabě Václav Josef Lažanský vystavěti dal kostel nynější, jenž roku 1697 benedikován byl Plasským opatem Ondřejem Troyerem. I do nového kostela přicházeli četní zbožní poutníci, a to nejen v onen výše zmíněný den, který je nazýván byl "velká pouť", nýbrž i v den sv. Barobry 4. prosince.
Kostel sv. Barbory je barokní stavba prostého zevnějšku na na vysoké terase zbudovaná. K průčelnímu vchodu vede dvouramenné schodiště, ozdobené pěknými kamennými vásami. Prostorný vnitřek se dvěma bočními kaplemi překvapuje hojností vnitřního zařízení: jestiť tu několik oltářů a mimo to hojně obrazů, soch a jiných pozoruhodných předmětů.
Kostel sv.Jana Křtitele v Manětíně skrývá obrazy Petra Brandla
Na severní straně kostela sv. Barbory rozkládá se hřbitov, uprostřed něhož stojí kaple sv. Josefa. Původně byla zasvěcena sv. Matouši. Dal ji vystavěti r. 1612 Matouš Nos, soused Manětínský řemesla bečvářského, s manželkou svou Markytou. R. 1816 byla nákladem Manětínských měšťanů obnovena, a r. 1844 byla opět opravena.
Podle : Podlaha Antonín, Posvátná místa království Českého