Kostel sv.Bartoloměje je nejstarší sakrální stavbou Vimperka

Původní farní kostel a nejstarší sakrální stavba Vimperka svítí svými bílými fasádami ve svahu zámeckého vrchu nad severovýchodním okrajem starého města. Jeho vznik zřejmě souvisí se stavbou hradu a klade se někam do druhé poloviny 13. století. Upravován byl na počátku 18. století a znovu a naposledy v pseudogotickém slohu, který mu vtiskl dnešní uměřenou a gotickým vzpínáním do výše prodchnutou podobu.

Půdorys kostela

Do jednolodní stavby s pravoúhle uzavřeným presbytářem a se špičatou vížkou nad průčelím se vstupuje hezkým raně gotickým portálem se sloupky s kalichovitými hlavicemi v ostění. Vnitřek kostela působí na příchozího především krásnými pozdně gotickými nástěnnými malbami, které pokrývají většinu stěn a v podélných pásech představují různé výjevy z křesťanské mytologie. Převládající červená barva přitahuje zrak a útočí se zvláštní naléhavostí na mysl, která vnímá chvějivé fluidum tohoto prostoru.

Interiér kostela

Přes propast staletí na nás hledí starobylé náhrobky po stranách presbytáře, starší s jednoduchými kříži i mladší s reliéfy a nápisy (15. - 17. století). Působivost nedávno opraveného kostela dokreslují nové dřevěné lavice a nový jednoduchý dřevěný kúr.

Náhrobky v kostele

Původní barokní a mladší vnitřní zařízení bylo zničeno a gotická socha sv. Bartoloměje z 15. století je uložena v muzeu. Kostel je obklopen starým vimperským hřbitovem.

Podle webu města Vimperk

(lh,turistickelisty.cz,foto město Vimperk)