Kostel sv. Bartoloměje v Divišově skrývá hrobku rodu Šternberků

Divišov se připomíná poprvé roku 1218 jako přídomek Diviše, jehož syn Zdislav založil nedaleko zdejšího rodinného sídla příhodnější hrad Šternberk. K němu potom náležela celá zdejší krajina. Z původního sídla divišovského, které bylo patrně někdo blízko v blízkosti gotického kostela, se nedochovalo nic. Divišovský kostel sv. Bartoloměje, který byl poprvé v literatuře uveden v roce 1350, byl původně klasickou gotickou stavbou. V roce 1742 vyhořelo městečko i kostel a požárem byly zničeny dokonce i kostelní zvony.

Pohled od severu

Nový kostel sv. Bartoloměje byl neprodleně postaven na místě starého v letech 1744 – 1748 zatím jen se sankusovou vížkou. Vysoká věž vystupující jako rizalit ze vstupního, západního průčelí, byla dokončena až r. 1793.

Půdorys kostela

Barokní kostel je jednolodní stavba s presbytářem ukončeným segmentově a s obdélnými přístavky (oratoř a sakristie).  Loď má strop s fabionem, presbytář sklenut plackou a v závěru lunetami. Vnitřní zařízení bylo sem dáno z jiných chrámů ( z Karlova v Praze sloupový oltář raně barokní, v nástavku s kopií Madony Area coeli z r. 1760, sloupový oltář sv. Kříže z třetí čtvrtiny 17. století a sloupový oltář sv. Václava z r.oku 1661, z klášterního chrámu sázavského je rámový oltář sv. Prokopa s velkolistým akantem z doby kolem r. 1700). Dřevěná kazatelna je z roku 1751.

Interiér kostela

Na vypouklém řečništi je mezi válečnými trofejemi a rokajovou výzdobou plastický alianční znak majitelů českošternberského panství Františka Adama z Roggendorfu a Barbory Marie, rozené z Götzenu. Barokní sošky nad zpovědnicí a na pilířích kruchty jsou z první čtvrtiny 18. století.

Náhrobník Marie Anny z Říčan

Na vnější stěně sakristie jsou zasázeny tři figurální náhrobníky, značně sešlapané. Na jednom je postava rytíře se šternberským znakem, na dvou ženské postavy se znakem rodu pánů z Říčan. Jeden  z nich náleží Marii Anně z Říčan. Pocházejí z konce 16. století.

Náhrobek šternberského rytíře

V kostele se nachází rodinná hrobka rodu Šternberků a také je zde pochována Alžběta z Dubé, sestra krále Jiřího z Poděbrad a manželka Jiřího Holického, který vlastnil hrad Český Štenberk.

Podle : Tywoniak Jiří, Historické památky okresu Benešov II.

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)