Kostel sv. Filipa a Jakuba je jednou z dominant Litovle

Kostel se nachází uprostřed Staroměstského náměstí, kde se v minulosti rozkládala původní rybářská ves. První zmínky o původním románském kostele jsou z roku 1382, ale nepochybně byl mnohem starší. Ve třicetileté válce kostel zanikl a v roce 1692 byl výrazně přestavěn olomouckým stavitelem Adamem Glöcklem na barokní kostel. Na památku švédských válek sem byly zazděny kamenné dělové koule.

Okno se zazděnými dělovými koulemi

Kostel je podélná jednolodní stavba s odsazeným trojboce ukončeným presbytářem. Fasády člení vpadlé výplně a v nich jsou prolomena nízká okna s půlkruhovým záklenkem. Hlavní vstup do kostela je v v západním průčelí, boční portál je v jižní zdi. Presbytář i loď jsou zaklenuty valeně s výsečemi mezi pasy. V západní části je hudební kruchta podklenutá jedním obloukem. V její úrovni je umístěná deska s údaji o stavbě kostela.

Kostel sv.Filipa a Jakuba

Hlavní oltář je portálový trojdílný se sloupovým retabulem od Jiřího Antonína Heinze, obsahuje monumentální sochy sv.Filipa a Jakuba a v zasklené skřínce nesené letícími anděly je obraz Pasovské madony, kterou podle Lucase Cranacha namaloval Jan Kryštof Handke. Dvojice protějších oltářů sv.Bartoloměje a sv.Barbory  vznikly  ve 20.letech 18.století v dílně Jana Václava Sturmera.

Ve druhé polovině 20. století bylo do parčíku, který kostel obklopuje, přeneseno několik malých sakrálních staveb. U kostela, kde nejsou konány pravidelné mše, bývá počátkem května pouť.


Podle : Samek Bohumil,Umělecké památky Moravy, 2.svazek J/N

(lh,turistickélisty.cz,foto město Litovel)