Kostel sv. Jakuba v Bedřichově Světci je nejstarší dochovanou památkou Mostecka

Počátek stavby kostela sv. Jakuba spadá do pozdně románského období po roce 1230. Kostel byl přestavěn po roce 1270 v ranně gotickém slohu. Renesanční věž byla přistavěna na přelomu 15. a 16. stol. K vnitřní výzdobě patří křížová klenba a cenné gotické fresky ze 14. stol. Předsíň je renesanční ze 16. stol. Románsko-gotický kostelík Sv. Jakuba byl v 1. třetině 13. stol. součástí šlechtického dvorce. Kostelík sv. Jakuba je nejstarší dochovanou památkou Mostecka. Je příkladem sídla zřejmě příslušníka klientské organizace severočeských Hrabišiců.

Kostel sv. Jakuba

Kostel má tvar jednolodní obdélné stavby s pravoúhlým presbytářem a s pravoúhlou sakristií na jižní straně. Kostelní okna jsou hrotitá. Do západní části chrámové lodě původně vystupovala empora opřená o střední pilíř a nesená klenbou. Emporu později nahradila dřevěná kruchta. V presbytáři je křížová žebrová klenba. Gotický sanktuář je opatřen původní mřížkou.

Gotické nástěnné malby

Předsíň na jižní straně je renesanční ze 16. století a má křížovou hřebínkovou klenbu. Na triumfálním oblouku jsou dochovány gotické nástěnné malby a v lodi kostela po levé straně je taktéž gotická freska ze 14. století.

Půdorys kostela

Zařízení kostela představoval hlavní oltář s obrazem sv. Jakuba. Hlavní oltář, stejně jako kazatelna, byl raně barokní a pocházel z konce 17. století. Na stěně předsíně kostela se nacházejí dva poškozené náhrobní kameny (pravděpodobně z let 1521 a 1571). Z kostela pochází vzácná gotická poychromovaná dřevořezba Piety, která vznikla kolem roku 1400. Nyní je vystavena v expozici středověkého umění v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

Pieta z Bedřichova Světce

Ve 30. letech 13. století zde zřejmě současně s kostelem opět zasvěcenému sv. Jakubu Většímu vznikl obytný areál, skládající se ze dvou do kamenného podkladu zahloubených objektů.Jeden z nich měl patrně hospodářskou funkci, druhá budova byla obytná. Tvořil ji mohutný skelet s 8 obvodovými dvojicemi dřevěných sloupů o průměru cca 25 cm a jedním ve středu objektu. Zhruba 1 m zahloubené stěny tvořila dřevohlinitá konstrukce, břevna či prkna zasazená buď do drážek ve sloupech, anebo zakleslá za nimi; prostor mezi stěnami a jámou byl vyplněn písčitým zásypem.

Interiér kostela

Rozměry do skály vylámané jámy byly 4,5 m x 5 m, ale vnitřní prostor měl rozměry jen 3,2 x 3,5 m, tedy méně než dvě třetiny. Vzhledem k této masivní vertikální konstrukci vyslovil autor výzkumu J. Klápště hypotézu, že budova byla vícepodlažní, horní dřevěné patro například mohlo spočívat na roštu, položeném na soustavu nosných sloupů a půdorysně mohlo výrazně přesahovat přízemní část.

Vstupní portál

Sídlo ohrazoval jednoduchý plot, po němž zůstaly kůlové jamky a žlábky, částečně zřejmě palisáda, částečně plot či ohrada kombinující vertikální a horizontální články. Nedaleký kostelík sv. Jakuba Většího stál mimo ohrazení dvora, stejně jako hospodářské zázemí dvorce.Nálezy drobných artefaktů ze dvora v Bedřichově Světci nabízejí pohled do vybavení takovéhoto drobného sídla: kromě zlomků keramiky, pískovcových žernovů, přeslenů a brousků zde byly zaznamenány i fragmenty nožů, pružinových nůžek, ale též podkov, částí udidel a ostruh, bronzová přezka atd.

Výsledky archeologického výzkumu ve vztahu k terénní situaci. Vyznačen rekonstruovaný půdorys raně středověkého kostela a objekty dvou etap feudálního sídla.ýsledky archeologického výzkumu ve vztahu k terénní situaci. Vyznačen rekonstruovaný půdorys raně středověkého kostela a objekty dvou etap feudálního sídla.

Pozoruhodné jsou ovšem zejména dva fragmenty skleněných picích nádob s natavovanými vlákny, výmluvný doklad vyšší sociální úrovně obyvatele (obyvatelů) dvorce. Přesto ve srovnání s výstavným dvorcem ve Vroutku se jednalo o sídlo o poznání skromnější. Nálezy kostí také vypovídají o chovu hospodářských zvířat - krav, slepic a hus, a také malého plemene koní (v kohoutku vysokého cca 130 cm). Jen ojedinělé jsou nálezy kostí zajíce, jelena a koroptve.Vedle těchto různých typů dvorců se také ve sledovaném období začal uplatňovat specifický typ motte - příkopem ohrazená věžovitá stavba, stojící na navýšené terase. Pozoruhodná je například mazanicí omazaná celodřevěná věž na vyvýšenině v Kundraticích (o. Most), jejíž mezní výšku odhadl autor průzkumu T. Durdík na 18 metrů! Předpokládá zde tedy čtyřpodlažní objekt s obranným polopatrem - podsebitím.

Podle : . Jan Klápště, Paměť krajiny středověkého mostecka

(lh,turistickelisty.cz,foto NPÚ,web obce BS)