![[ title]](http://www.turistickelisty.sportovnilisty.cz/img/_antialias__antialias_b6ed9092-a7b7-49ca-a3c2-4c396c6011a7_17c7cb66d327f2b3ab6cd88161cd3b13_c2f171151a0dc65fab4d2df56440d520.jpg)

Kostel sv. Jiljí je orientován klasickým způsobem na východ. V kostele se propisuje snaha o gotickou vertikalizaci. Tato podivuhodná štíhlá vertikalita má původ v české tradici doby předhusitské. Tato stavba má mnoho společných prvků s kostelem v Prachaticích. Z tohoto kostela přejímá klenební vzorce a tvary příporových hlavic. Tyto znaky vypovídají o tom, že tyto stavby byly pravděpodobně dílem stejného mistra.

Na dlouhý presbytář se připojuje obdélníkové síňové trojlodí. Trojlodí se skládá z téměř stejně širokých lodí. Tyto lodě vymezují dvě řady štíhlých výrazně vyžlabených pilířů. Trojlodí kostela je zaklenuto bohatou sítí, která se však poněkud liší v lodi hlavní a lodích bočních. Přechod mezi jednotlivými klenbami lodí je však téměř plynulý, protože zde chybí profilace arkád. Tento prvek můžeme najít i u síní z doby lucemburské.

Vybavení kostela je pseudogotické z poslední čtvrtiny 19.století. V kostele můžeme najít mnoho kvalitně zpracovaných kamenických prvků, z konce 15. století je polygonální kazatelna na šroubovité točené noze, řečništěm, zdobeným hrotitými obloučky s křížovými kytkami ve vrcholu. Dále je také vybaven polygonální křtitelnicí, kterou bohatě zdobí štítky se znaky pětilisté růže a žulovou pokladničkou s točeným dříkem. V sakristii se nachází skříň na paramenta z 2. poloviny 17. století. Zařízení kostela také obohacují oltáře. Nachází se zde jeden hlavní oltář v presbyteriu a dva menší oltáře na stranách lodí.

Kostel v Dolním Dvořišti je vrcholným projevem jihočeské pozdní gotiky, která tu soušasně představuje přímé pokračování velkolepého architektonického rozmachu doby předhusitské.
Podle : Kol., Umělecké památky Čech A/J svazek první
Kol., Architektura v českém národním dědictví
(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)