K věži tohoto původního kostela byl v letech 1769-70 byl přestaven nový barokní kostel sv. Martina z nadace majitelky černokosteleckého panství, kněžny Marie Terezie Savojské. Kostel je jednolodní s pravoúhlým presbytářem, se sakristií v ose. Vnějšek kostela je členěn lizénovými rámci. Presbytář je sklenut plackou s freskou Posledního soudu, loď je členěna uvnitř pilastrya je sklenuta dvěma plackami, oddělenými pásy. Kruchta je v šíři lodi podklenuta a sklenuta plackou.
Hlavní oltář sv. Martina je z roku 1776 s rámem neseným anděly a sochami sv.Jana a sv.Pavla postranách od Františka Adámka. Za hlavním oltářem je vchod do čtvercové, plochostropé sakristie, jejíž stěny jsou zdobeny nárožními pilastry, ukončenými římsovou hlavicí. Kazatelna je rokoková s řezbářskou výzdobou od Františka Adámka. Oltáře sv.Jana Nepomuckého a Panny Marie jsou protějškové s konce 18.století, oltáře jsou portálové, sloupové s novými oltářními obrazy. Sochy sv. Václava a sv.Víta na oltáři sv.Jana Nepomuckého jsou také od Frantička Adámka.
Areál kostela se hřbitovem je obehnán kamennou ohradní zdí s pilířovou bránou (severně od kostela). Západním směrem navazuje areál fary. Na severní straně stojí farní budova, na západní straně je zřícenina zvonice. Naproti zvonici na východní straně se nachází obdélná budova bývalých chlévů. Oplocení je velmi různorodé: oplocení J směrem od chlévů tvoří betonové pilíře, mezi kterými jsou svisle kladené dřevěné laťe; rovnoběžně na západní straně při zvonici je zeď se smíšeného zdiva. Na jihu areál uzavírá nová zeď s hrubou omítkou a terasovými cihelnými stříškami.
Podle : Kol., Umělecké památky Čech T/Ž, svazek čtvrtý
Web NPÚ