Jádro dnešní kamenné stavby, orientované k severovýchodu, pochází až ze století následujícího. Nejprve byl vystavěn pětiboký presbytář a obvodové zdi lodi i s portály. Na jihozápadní nároží byla umístněna štíhlá věž, sloužící snad od počátku též jako tresor pro uchovávání chrámového pokladu. V lodi je osazen raně gotický žulový náhrobek zakladatele pacovského hradu, Hrona z Pacova, z konce 13. století.
.
Dnešní podobu mu vtiskla zejména přestavba v druhé polovině 14. století. Na samém počátku 16. století byl plochostropý kostel zaklenut do podoby dvoulodí uprostřed podpíraného a vycházejícího z osmibokého pilíře a nároží koutové věže. Na stěně věže se dochoval náčrt zaklenutí. Přístup do kostela vede z jihu pozoruhodným gotickým portálem upraveným v r. 1737.
Charakteristickým znakem pláště chrámu jsou reliéfní desky, jež zpodobňují postavy řemeslníků, kteří se na stavbě chrámu podíleli, postavou sv. Václava a znakem Malovců.
V 16. století vznikla bohatě zdobená kruchta a pro přístup na ni byl přistavěn vnější šnek. Na kruchtě najdeme výjevy ze Starého a Nového zákona a vyobrazení různých alegorií.V baroku byla na severní straně presbytáře přistavěna sakristie s panskou oratoří. Sakristie pochází z počátku 18. století. Z této doby též pochází většina zařízení v interiéru.
Roku 1727 kostel vyhořel a byl opět obnoven, roku 1744 vyhořela věž, jež byla dostavěna až v roce 1876 – bylo přistavěno nové patro pro hodiny. Interiér kostela je bohatě vybaven a vyzdoben, především nástěnnými malbami. Zařízení interiéru je ze 17. a 18. století.
Podle : Kol., Umělecké památky Čech P/Š,3.díl