Kostel sv. Mikuláše v Lomnici nad Popelkou vyzdobil Jan Hájek z Kosmonos

Kostel sv. Mikuláše v Lomnici nad Popelkou stojí v místech, kde již ve 14. století stával dřevěný kostel, který v roce 1590 shořel při požáru města. Požár byl tak velký, že se roztavily i zvony. Na místě původního byl v roce 1592 postaven nový kostel. U kostela vyrostla dřevěná věž pro zvony. Dodnes se z této doby zachovala pouze krypta a dva mramorové náhrobky majitelů Lomnice Václava Štěpanického z Valdštejna a jeho manželky Elišky z Martinic.

Ke zboření kostela došlo v roce 1781 a již 13. června 1781 byl položen základní kámen k novému. Kostel byl dokončen o rok později podle návrhu stavitele Antona Teimera jako jednolodní barokní stavba založená na obdélném půdorysu a zakončeném při východní straně presbytářem s patrovou sakristií. Kostel kryje vysoká sedlová střecha a nad presbytářem je osazen štíhlý jehlancový sanktusník (věžička). Na výzdobě se podílel např. sochař Jan Hájek z Kosmonos (sochařská výzdoba, průčelí, oltáře, kazatelna, křtitelnice) a pražský malíř Fidelius Weibel.

Kostel sv. Mikuláše

Bohužel v roce 1849 postihl kostel s částí města velký požár, který po sobě zanechal pouze obvodové zdi, část klenby se propadla a zničen byl i mobiliář. K obnově došlo o tři roky později, ale hlavní průčelí, které se při požáru zřítilo, již nebylo obnoveno v původní kráse. Zničeny byly i barokní varhany, které byly nahrazeny v roce 1882 novými z dílny lomnického varhanáře Josefa Kobrleho. Poslední výraznější opravy kostela proběhly v roce 2002, poté byl kostel znovuvysvěcen.

Interiér kostela

Kostel je zděná pozdně barokní, jednolodní orientovaná stavba, vybudovaná na obdélném půdorysu, zakončeném při východní straně zúženým segmentově uzavřeným presbytářem s obdélně založenou patrovou sakristií. Objekt je zastřešen mohutnou sedlovou střechou s obloukovým zakončením, v závěru hřebene nad presbytářem je osazen vysoký jehlancový sanktusník. V sanktusníku je zavěšen původně renesanční zvon z roku 1591, přelitý roku 1756.

Hlavní oltář

Za zmínku stojí litinový erb Rohanů, donátorů kostela a posledních majitelů lomnického panství, nad hlavním vchodem, kříž lidové misie z roku 2004 a pamětní deska na lomnického hudebního skladatele Františka Doubravského, který zde působil jako sbormistr a varhaník.


Podle webu města Lomnice nad Popelkou

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)