V Českých zemích neobvyklé zasvěcení svatému Mořici zvolil biskup podle svého předchozího působiště, kostela sv. Mořice (Mauritia) v Magdeburku. Kostel prodělal v historii několik významných úprav a svoji dnešní podobu dostal při pseudogotické obnově po požáru v 19. století. Avšak vzhledem k tomu, že kostel vyhořel několikrát, je poměrně problematické jednoznačně určit, jak velká část současné stavby je původní.
K trojlodní síni přiléhá kaple Bolestné Panny Marie s pompézními náhrobky biskupů Wolfganga H. Schrattenbacha, který si kapli postavil jako místo svého posledního odpočinku, a Leopolda Egkha. Tato mariánská kaple je jedním z nejkrásnějších barokních interiérů v českých zemích. Starší náhrobek W. H. Schrattenbacha byl komponován do tvaru pyramidy. O něco později byl do výklenku naproti němu umístěn také náhrobek Egkhův.
Hlavní oltář s kamennou menzou a monumentálním dřevěným retabulem je datován rokem 1582. Na obraze je patron kostela sv. Mořic, který podle legendy pocházel z Théb a jako velitel římské legie byl s ostatními legionáři popraven na počátku 4. století při pronásledování křesťanů. Úctu tohoto světce zavedl zakladatel chrámu, olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku. Jeho ostatky jsou uloženy v kněžišti před hlavním oltářem.
- Interiér kostela
Nad portálem při vstupu ze západní strany si můžete všimnout litinové desky, která je věnovaná památce na požár kostela v roce 1836, rekonstrukci chrámu a nadstavbu věží o dvanáct let později. Severní podvěží bylo při regotizaci chrámu upraveno. Je zde vstup do vikářské sakristie a do 1. patra odsud vede točité schodiště do místnosti zaklenuté obdobně jako protilehlá prostora jižní věže.
V současnosti se zde u příležitosti zahájení školního roku a podobně významných událostí konají mše svaté pro studenty Arcibiskupského gymnázia nebo ve spolupráci s Klubem UNESCO pořádaný festival Hudba v zahradách a zámku.
Podle webu Zlínského kraje