Kostel ve Veliši se vyznačuje nevšední pohledovou souhrou

Nedaleko od Jičína se nachází vesnice Veliš, ve které stojí kostel sv. Václava, který reprezentuje třetí období baroka na zdejším šlikovském panství. Jednolodní kostel s věží nad štítem průčelí postavil v letech 1747-1752 pražský architekt a stavitel severoitalského původu Anselmo Martino Luragho, skutečná individualita v okruhu stoupenců Kiliána Ignáce Dienzenhofera.Velišský kostel  patří k jeho typickým dílům.

Vstupní schodiště

Vyznačuje se nejen poklidnou skladbou a jemným členěním hmoty, ale i nevšední pohledovou souhrou všech částí nevelkého, vyvýšeného areálu, vysokého chrámu, hřbitovní zdí sevřené nízkými márnicemi a ústředního schodiště se sochařskou výzdobou.

Půdorys kostela podle Petra Macka

Kostel je jednolodní má obdélný půdorys a  půlkruhový presbytář. Na bočních stranách lodi jsou dvě sakristie a nad západním, hlavním průčelím je hranolová věž dole s rizalitem, nahoře s atikou a křídly po stranách věže. Nad hlavním vchodem s obdélným portálem dva andělé drží obraz staroboleslavské Rodičky Boží, pod ním jsou dva znaky, šlikovský a kolovrat-krakovský. Nad portálem je velké obloukově klenuté okno s prolamovanou římsou a s klenákem, po jehož stranách jsou pilastry podpírající horní trojúhelný tympanon s malým okénkem, zvaným volské oko. Po stranách portálu jsou sochy dvou českých patronů, vlevo sv. Vojtěch a vpravo sv. Prokop.

Interiér kostela

Zcela nově jsou zde řešeny zásady perspektivního baroka.Soubor soch a vnitřního vybavení je kladen do roku 1760. Zajímavostí kostela je rokokový obraz s podobiznami patronky kostela  hraběnky Anny Josefy Šlikové a mistra Anselma Martina Luragha. Fresky uvnitř kostela představují výjevy ze života sv. Václava. Obraz na hlavním oltáři a dva postranní jsou od malíře Josefa Hellicha, vzácný obraz Kristus v žaláři zavěšený v přesbyteriu namaloval slavný barokní malíř Petr Brandl.

Podle : Kropáček Jiří, Severní Čechy
            Kol.Umělecké památky Čech IV.díl

(lh,turistickélisty.cz,foto archiv)