Kostel je orientovaný, trojlodní. Délka hlavní lodi je více než 30 metrů, délka presbytáře 22 metrů, šířka trojlodí je 22 metrů, šířka presbytáře 8 metrů, výška hlavní lodi je 20 metrů, výška presbytáře 18 metrů.
Z 1. poloviny 18. století pochází vnitřní zařízení kostela. Zasloužili se o to opati Jeroným Hlína, Daniel Schindler a Arnošt Morávek po poţáru roku 1712. Hlavní oltář je vyobrazen jako královský rozprostřený plášť, kde se uprostřed nachází umělecky cenný obraz Narození Panny Marie od moravské malíře Václava Noseckého z Jihlavy. Plášť zakončuje koruna. Vedle hlavního oltáře stojí čtyři pozlacené sochy proroků znázorňující Ezechiela, krále Davida, Isaiáše a Jeremiáše. Pod nimi se nacházejí další dvě pozlacené sochy sv. Norberta a sv. Augustina taktéž od jihlavského sochaře Václava Hebla. Za oltářem je uchováno původní gotické sanktuárium, oltář je barokní dřevěná práce z roku 1730, vybudovaná nad původní mramorovou oltářní mensou z roku 1462.
Za hlavním oltářem se nachází kamenná deska z roku 1462. V nápise se uvádí, ţe byla zřízena při příleţitosti dokončení klášterního chrámu, dvacátým pátým opatem Janem II. Boční oltář Neposkvrněného početí Panny Marie nad nímž je vyobrazena koruna a černá orlice. Nachází se na levé straně, nejblíže k presbytáři. Původní socha byla nahrazena v roce 1905 skulpturou. Boční oltář božského Srdce Páně se nachází na pravé straně, nejblíže k presbytáři. I zde byla socha v roce 1905 nahrazena skulpturou.
Oltář sv. Norberta znázorňuje sv. Norberta, jak v kleče přijímá od Matky Boží bílé řeholní roucho a od sv. Augusta řeholi. Obraz je namalován vídeňským malířem Antonínem Maulpertschem. Dvě velké sochy představují premonstrátské světce Evermoda a Jarlocha. Po stranách oltáře můžeme spatřit malé sochy krále Heroda, pastýře, sv. Tří králů a plačící Ráchel. Oltář se nachází na levé straně lodi. Oltář sv. Heřmana Josefa, znázorňující sv. Heřmana, kněze ze Steinfeldu, jak přijímá od Panny Marie snubní prsten. I tento obraz byl namalován malířem Maulpertschem. Sochy zobrazují premonstrátské světce Gottfrída a Ludolfa. Sošky po jeho stranách představují sv. Jana Evangelistu, sv. Jana Křtitele, personifikaci Víry a udiveného správce svatební hostiny v Káni.U oltáře je umístěna socha svatého Josefa.
Z doby opata Schindlera pocházejí další čtyři oltáře, nacházející se u pilířů chrámové lodi. Oltář svatého Prokopa, oltář svatého Jana Nepomuckého, oltář proroka Daniela - patron opata Daniela Schindlera, oltář Arnošta z Pardubic - patron opata Arnošta Morávka. V roce 1885 byly oltářní obrazy nahrazeny obrazy svatého Václava a bl. Bronislavy od kutnohorského malíře Vysekala.
Červené opatské křeslo zdobené baldachýnem se nachází v kněžišti po levé straně a je zdobeno třemi andělskými hlavami. Nad křeslem je vyobrazen klášterní znak s opatským kloboukem. Starodávná cínová křtitelnice je gotická z roku 1629 od tehdejšího administrátora kláštera Jana Václava Althause.
Želivský klášter patří mezi architektonické skvosty Vysočiny
Podle : Petrů, Václav, Klášter Želiv
Horyna Mojmír, Jan Blaţej Santini-Aichel