V "Novém paláci" s vysokou střechou a domácí kaplí přebývali při svých krátkých pobytech čeští králové, bylo zde i sídlo krajského sudího (roku 1381 přešla pravomoc krajského soudu na město) a možná, že v areálu hradu byla i dříve v pramenech doložená mincovna, kterou však r.1300 nechal král Václav II. přemístit do Kutné Hory. Sám stavebník "Nového paláce", císař římský a král český Karel IV., zde pobýval celkem třikrát - v roce 1355, 1359 a 1369. Při jednom ze svých pobytů podepsal darovací listinu, ve které věnoval vrch Radobýl městu Litoměřice pod podmínkou, že toto na jeho svazích zřídí vinice, což tehdejší radní splnili. Od té doby se traduje rozvoj vinařství na Litoměřicku.
29.ledna 1397 věnoval král Václav IV. hrad své sestřenici Alžbětě, manželce míšeňského markraběte Viléma I. Na počátku husitského hnutí zde pobýval císař Zikmund Lucemburský s císařovnou a královnou vdovou. Následně drželo hrad město, což bylo uznáno až r.1499 králem Vladislavem II.. Hrad se stal však spíše městským dvorem a r.1655 vyhořel.
V letech 1767-68 byl přestavěn na městský pivovar. V 80.letech našeho století byl "Nový palác" rekonstruován včetně střechy v gotickém stylu dle návrhu PhDr. Jana Muka. Po rekonstrukci v r. 2009 byl hrad otevřen veřejnosti.
Podle webu města Litoměřice
(lh,turistickelisty.cz,foto archiv,web města Litoměřice)