Mariánský sloup v Ledči nad Sázavou tvoří výraznou dominantu náměstí

Mariánský sloup v Ledči nad Sázavou se nachází v historickém jádru města uprostřed parkové úpravy. Sloup z mušlového kutnohorského pískovce a místní žuly pochází z roku 1770 a jeho autorem je mistr Jakub Teplý z Pardubic. Monumentální sloup vysoký 12,7 m je sestaven z několika částí.

Mariánský sloup

Na třístupňovém schodišti (resp. čtyřstupňovém na severní straně vzhledem ke svažující se ploše náměstí) se nachází ořímsovaný hranolový sokl s vysunutými volutovými křídly v rozích, které tvoří podstavce čtyř skulptur světců v životních velikostech představujících sv. Jana Nepomuckého, sv. Vojtěcha, sv. Václava a sv. Floriána.

Sv.Florián  a sv. Vojtěch na soklu

Základní sokl nese čtyři nápisová pole s tesanými latinskými nápisy oslavujícími Pannu Marii. Nápisy jsou ryty v kartuších s vybranými rohy. Sokl je završen profilovanou vyloženou římsou, na níž spočívají na nízkých podnožích sochy světců a čtvercová základna vlastního soklu sloupu. Sokl sloupu s párem volutových křídel a dvěma nápisovými poli je završen bohatě profilovanou vyloženou římsou ve střední části segmentově vypjatou.

Ze soklu vyrůstá bohatě dekorované oblačné těleso sloupu (dřík) s andílky v dynamických pozicích. Sloup vrcholí esovitě prohnutou postavou Immaculaty s bohatě zřasenými draperiemi pláště a se zlacenou obroučkou z hvězd nad hlavou.

Podle webu NPÚ

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)