Mariánský sloup v Písku je ozdobou Alšova náměstí

Mariánské barokní morové sousoší je umístěno na Alšově náměstí v Písku. V jeho centru stojí sloup s plastikou Panny Marie Immaculaty. Na čtvercové balustrádě stojí na menších podstavcích zakomponovaných do kamenného zábradlí sochy sv. Rocha, sv. Václava, sv. Vavřince, sv. Barbory, sv. Františka Xaverského, sv. Pia V., sv. Maří Magdalény, sv. Josefa a sv. Šebestiána. V nice podstavce sloupce je plastika ležící sv. Rozálie.

Detail soklu se sochami

Tato sestava světců není - až na jeden případ - nikterak neobvyklá: sv. Josef a Václav jsou čeští patroni, Roch, Šebestián, František Xaverský a Rozálie jsou ochránci proti moru, obecně uctívanými světci byli i Vavřinec (ochránce před ohněm), Barbora (patronka šťastné smrti) a Maří Magdaléna (pomocnice při vzbuzení lítosti). Naproti tomu je v porovnání s jinými středoevropskými lokalitami výjimečná přítomnost sv. papeže Pia V., jenž se stal díky působení místního dominikánského kláštera patronem Písku a měl ochraňovat město v čase válek.  Na sloupě je znak města Písku s letopočtem 1715.

Sochy na soklu sloupu

Mariánské morové sousoší je připomínkou posledního velkého moru v Čechách v roce 1713. Autorem sousoší byl v letech 1713-15 plzeňský sochař Christian Widemann spolu s horažďovickým kameníkem Františkem Zeberem. Sloup posvětil dne 8. září 1715 děkan J. F. Bezděka. Od té doby sem chodila na každý svátek sv. Maří Magdalény procesí za zpěvu písně „Vás ó svatí patronové pobožně vzýváme“ a zastavoval zde též průvod s proslulým milostným obrazem Panny Marie z děkanského kostela. K sousoší každou první neděli po 8. červnu, na památku osvobození města od francouzských okupantů v roce 1742, směřovalo procesí, tzv. Městská slavnost.

Podle : Kol., Umělecké památky Čech P/Š, 3.díl
            Šorm Antonín, Krajča Antonín, Mariánské sloupy v Čechách a na Moravě

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)