Mariánský sloup v Rakovníku je ozdobou náměstí

Mariánský sloup pro poutníky směřující na Svatou Horu u Příbrami byl na rakovnickém náměstí vztyčen v letech 1749–50 kamenickým mistrem Kryštofem Knopfem (Knoppem) podle nárysu Václava Ettla z novohradského pískovce. Celková výška sloupu je 12 metrů.

Mariánský sloup

Střední pilíř je tvořen ze čtyř pilastrů a stojí na 3 metry vysokém podstavci v jehož je jádře je schránka uzavřená železnými dvířky. Dřík pilíře je posázen stylizovanými obláčky, v jejichž středech jsou hlavičky. Dřík stojí na patce a je zakončen čtyřstrannou hlavicí. Nad hlavicí se zvedá prohýbané kladí o trojdílném architrávu, vlysu, čabrakovým ornamentem pokrytém a bohatě profilované vykrajované římse nad níž stojí v nadživotní velikosti Panna Marie.

Sochy zemských patronů

Tvorby titulní plastiky i soch zemských patronů (svatí Václav, Vojtěch, Prokop a Vít) se zřejmě účastnil neznámý sochař. Roku 1829 byly sochy zemských patronů z původního umístění na zábradlí přeneseny na podstavec. Opravy proběhly roku 1894, v 90. letech 20. století a naposledy v letech 2011-12.

Podle : Kol., Umělecké památky Čech P/Š, 3.svazek
            Cechner Antonín, Soupis památek v politickém okresu rakovnickém II.díl

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)