Pravidelný půdorys středověkého města s rozlehlým obdélným náměstím svědčí o plánovitém založení. Excenrická poloha kostela Všech svatých na okraji návrší nad řekou, s volnější vazdou k náměstí, však naznačuje, že mohla být převzata ze staršího osídlení.
Význam města Stříbra jako střediska těžby a obchodu byl značný. poccházel odtud i z významných přátel mistra Jana Husa, mistr Jakoubek ze Stříbra. Pohromu s sebou přinesla třicetiletá válka, kdy bylo město drancováno nejprve švédskými vojsky a poté císařskou armádou. Od roku 1660 se opět obnovila těžba v olověných dolech, které napomohly městu k bývalé prosperitě. Příchodem německých horníků získalo převahu německé obyvatelstvo. Stříbrští měšťané nebyli jen horníci, kupci a řemeslníci, ale své příjmy doplňovali z podstatné části i zemědělstvím. Těžba olověných rud byla zastavena na počátku 80. let minulého století.
Ve městě je zachováno mnoho historických památek včetně podstatných částí městského opevnění. Velmi zajímavý je také starý most s hranolovitou branou. Náměstí architektonicky ovládá mohutná renesační radnice, později přestavovaná. Ve městě, zejména na náměstí, je také řada historických domů se slohovými průčelími a zajímavými renesančními portály.
Městský kostel Všech svatých s gotickou věží byl z převážné části znovu postaven po roce 1750. Z minoritského kláštera zbývá pouze konventní budova gotického původu, ale cele barokně upravená.
Podle : Kol. Československá historická města
web města Stříbra