Město Rožmitál spolu s hradem bylo založeno v polovině 13. století. Zámek vystřídal hrad, několikrát vyhořel a byl opravován. Kamenný most překlenuje místní potok na Palackého ulici. Most pochází zřejmě z druhé poloviny 18. toletí a má pozdější plastickou výzdobu. V jeho středu na soklech je umístěna pískovcová socha sv. Václava (z roku 1802) a litinová socha sv. Jana Nepomuckého (z roku 1859).
Nevelký, spíše zcela malý silniční most, orientovaný téměř přesně západovýchodním směrem, se klene jediným půlkruhovým obloukem přes poměrně hluboké koryto Jalového potoka, který je někdejším ve skále prokopaným vodním příkopem a byl součástí středověkého opevnění města. Bezprostředně za mostem stávala Březnická brána, zbořená r. 1855. Přes most vede Palackého ulice, vycházející z náměstí k V. ven z centra města. Konstrukce mostu, založená na rostlé skále, je vyzděna ze smíšeného materiálu s převahou lomového kamene nerovnoměrné velikosti a s lokálními cihelnými vyzdívkami, půlkruhový záklenek mostního oblouku je složen z velkých pravidelných hrubě otesaných žulových kvádrů. Zdivo není omítnuto. Mostovku s vozovkou dnes vyasfaltovanou a dvěma úzkými zvýšenými dlážděnými chodníčky lemuje po obou stranách přímočaré parapetní zábradlí, vyzděné ze stejného materiálu a kryté velkými plochými žulovými deskami se zaobleným horním okrajem.
Na zábradlí přibližně v polovině délky mostu, avšak mimo osu záklenku mostního oblouku, jsou proti sobě umístěny dvě sochy, na sev. straně sousoší sv. Václava mezi dvěma anděly, na již. straně socha sv. Jana Nepomuckého. Předmětem ochrany je most se sochařskou výzdobou a pozemky p.p.2346/1 (část) a p.p. 2638 (část). Zábradlí bylo v místě osazení soch na zadní straně rozšířeno vysokou půlválcovou zděnou konzolou, svrchu krytou stejnou žulovou deskou jako ostatní zábradlí. Z již. konzoly zbyla pouze základní kamenná deska a konzola sama byla dodatečně ubourána, asi při pozdějším osazování sochy. Současně byl do vybourané nebo narušené parapetní zdi zábradlí vložen žulový nečleněný hranolový podstavec, obezděný novější cihelnou vyzdívkou. Pilíř nepřevyšuje korunu parapetní zdi a tvoří základnu soklu sochy. Obě sochy spočívají na shodně utvářených nízkých čtyřbokých soklech s deskovým plintem, balustrově projmutým dříkem a hranolovou neprofilovanou římsou.
Podle : Dušan Josef, Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
web NPÚ