Na Děvičkách sídlil jako purkrabí prapředek pánů z Perštejna

Zřícenina hradu Děvičky tvoří neodmyslitelnou dominantu Pálavských vrchů. Stojí na vysokém skalnatém kopci vypínajícím se do nadmořské výšky 428 m, jehož úbočí ve spodní části lemují vinice, nad vesnicí Pavlov.

Půdorys podle Miroslava Plačka

Děvičky,Maidberg (Dívčí Hora) je jeden z nejstaších královských hradů na Moravě, je doložen roku 1222, kdy se připomíná purkrabí Štěpán z Medlova, praotec pánů z Perštejna. Po něm se stali purkrabími rakouský šlechtic Lipolt z Hardeggu a v roce 1244 Crha z Ceblovic, o jehož statečnosti zpravuje Pulkavova kronika.

Plášťová zeď

Půdorys Děviček vymezuje mohutná plášťová zeď o tloušťce 2 m, která se obrací širokým obloukem proti východní straně, kde hrad zajišťuje příčný, ve skále vylámaný příkop. Čelo hradu a celý severní blok obíhal parkán. Na přístupové severní cestě se nacházelo předhradí. Podélně orientovaný palác byl přistaven k jižní obvodové hradbě a zhruba uprostřed dispozice ukončen krátkým příčným křídlem. Podle vyobrazení z roku 1675 a podle terénní situace lze předpokládat, že ve středu hradního jádra stála obytná hranolová věž.V roce 1334 získali hrad Liechtenštejnové z nedalekého Mikulova. v souvislosti s tureckým nebezpečím došlo k zesílení obrany hradu vybudováním patrové pětiboké dělostřelecké bašty s komorovými střílnami na skalním hřebenu před šíjovým příkopem. Podobná vznikla i na Kozím vrchu v Mikulově.

Komorové střílny v dělostřelecké baště

Novými majiteli Děviček se v roce 1572 stali Dietrichštejnové, kteří provedli na hradě další úpravy. Koncem třicetileté války obsadili hrd Švédové a po jejich odchodu byl hrad vydrancován a vypálen. Dietrichstejnové potom nechali hrad svému osudu a ten záhy zpustl.

Podle : Plaček Miroslav, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku
            Brych Vladimír, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)