Nejvyšší kamenný viadukt v Čechách je na trati "sázavského pacifiku" u Žampachu

Na trati "sázavského pacifiku", která vede souběžně se Sázavou, je mezi stanicemi Borek-Žampach a Lukami ppod Medníkem asi tři kilometry jižně od Jílového a 12 km východně od soutoku Sázavy s Vltavou jeden z našich nejvyšších železničních kamenných viaduktů postavený v letech 1898-1899 za pouhé dva roky. Jeho sedm oblouků má rozpětí 12,5m, most je ve směrovém půdorysu ve tvaru oblouku. Nejvyšší oblouk je pak 41 metrů nad roklí zvanou Kocour a nad potokem Studený.

Trať sázavského pacifiku postupně vytlačila plavbu vorů po Sázavě a přivedla do Dolního Posázaví pro tento kraj potřebný průmysl. Provoz na trati byl zahájen v roce 1900,  avšak některé její  části byly v provozu už od roku 1882.

Viadukt u Žampachu

Viadukt v Žampachu - náš vůbec nejvyšší kamenný viadukt - je jen o jeden metr nižší než pražský Nuselský most s tratí metra. Na jeho pilířích vidíme řady vyčnívajících krakorců u patek oblouků. Krakorce nesly příčné trámy na něž se stavěly ramenáty (dřevěné obloukové výztuže pod fošnové bednění). Po dokončení stavby byly krakorce na pilířích ponechány, protože údajně pohledově oddělují pilíř od patky oblouku, a tím se narušuje fádnost pilířů. Stavbu provádělo denně okolo 200 dělníků převážně z Itálie, kteří prováděli podobné stavby v Alpách.

Most slouží bez větších oprav dodnes běžnému provozu.

Podle : Dušan Josef, Encyklopedie mostů v Čechách,na Moravě a ve Slezsku

(lh,turistickélisty.cz,foto archiv)