Posléze znovu utrpěla za vpádu Švédů roku 1639. Po požáru roku 1686 byla pouze provizorně obnovena, byla snížena radniční věž a zrušen radniční štít s věžičkami do náměstí. Později došlo k dalším barokním úpravám. Když další požár roku 1838 radnici poškodil a zničil věž, přistoupilo se v letech 1840-41 ke klasicistní úpravě již bez původní věže a se zmenšením oken. V letech 1850-1919 byla radnice sídlem okresního soudu. Snaha zvýšit radnici o druhé patro se nikdy nerealizovala. V letech 1935-36 budovu radnice restaurovali architekti J.Šebek a B.Sláma, a to do původní goticko-renesanční podoby. Do té doby obsahovala radnice valbovou střechu s bočním štítem na levé straně.
Roku 1936 původní radniční schodiště přemístili z prostoru mázhausu do zadní části radnice. Na nároží objektu byla nově umístěna bronzová plastika sv.Václava. Přístavba radnice ve směru Boleslavské třídy se realizovala v letech 1940-41.
Historiská radnice je patrová budova s tříosým průčelím a valbovou střechou. V přízemí se v čele se nachází obnovené podloubí o třech obloucích a zaklenuté třemi poli křížové žebrové klenby. Sdružená a poté dvě trojdílná okna se nacházejí v přízemní části i v patře radnice. Budova je zčásti vystavěna z pískovcových kvádrů a z části z režného cihlového zdiva.
Ve střední části podloubí se nachází hodnotný půlkruhový goticko-renesační vstupní portál z roku 1526. Vstupní halu přízemí tvoří mázhaus se čtyřmi poli křížové klenby a zaklenutý na střední osmiboký pilíř. Součástí mázhausu je znovu obnovené schodiště do sklepní části radnice. Zadní chodba radnice je tvořena třemi poli křížové klenby. Křížové klenby jsou i v ostatních částech radnice. Do patra radnice vede starší a v zadním křídle mladší novodobé schodiště. Součástí patra radnice je horní mázhaus, dále radní sál se zachovalou klenbou s výsečemi.
Mariánský sloup v Nymburce patří mezi význačná díla barokního sochařství
Radniční sklepení se nachází pod pravou částí historické budovy. Za zmíněným jednodílným schodištěm je směrem do průčelí, a to až po úroveń podloubí, valeně klenutý sklep s nosným sloupem. Zadnější valeně klenutá místnost původně navazovala na další klepní prostory, nepatřící ovšem již původní historické radnici.
Podle : Fišera Zdeněk, Historické radnice Čech, Moravy a Slezska 2.díl