Radnice v Rakovníku je ve svém jádru pozdně gotická stavba

Radnice v Rakovníku stojí v západní části jižní strany Husova náměstí. Nynější radnice je ve svém jádru pozdně gotická stavba. Původní renesanční radnice byla vystavěna v letech 1555-80, pravděpodobně vlašským stavitelem Dominikem. Karel Kuča uvádí, že stavbu nejprve vedl mistr Jan, dokončil ji mistr Souček a malbu na štítech provedl mistr Daniel. Zároveň kašnu ve dvoře připisuje mistru Vítovi a datuje ji již do roku 1519, tedy dlouho před vznikem radnice. K poboření radnice došlo při drancování města císařským vojskem v roce 1631, následně Sasy roku 1634 a nakonec Švédy 1639.

Průčelí radnice

Po třicetileté válce se zubožené město dlouho vzpamatovávalo a radnici teprve roku 1679 opravil kolešovický mistr Mikuláš Hofman. K dalšímu požáru došlo roku 1733. Opravu a zároveň její barokní přestavbu pak provedl Tomáš Horák z Rakovníka v letech 1734-38. Tehdy byla radnice doplněna zděnou věží. Radnice pak byla zcela opravena po dalším požáru v roce 1753 již následujícího roku. V roce 1801 byl z věže snesen staročeský orloj. Roku 1906 budovu opatřili pseudorenesanční atikou v průčelí a kartuší s městským znakem.

Městský znak

Postupně byla radnice rozšířena o další přístavby vpravo od průčelí a po levé straně rozlehlého radničního dvora.V původním přízemním průjezdu se nachází Rabasova galerie. Budova staré historické radnice je jednopatrová stavba o devíti, v přízemí o osmi osách. Široký obloukovitý vchod s ostěním, klenákem a obloukovou římsou zaujíma třetí a čtvrtou osu zprava, nevýrazný rizalit je ve střední ose a budova je zakončena nízkou sedlovou střechou a dvěma částmi okrajové balustrády. Balustráda je uprostřed přerušena plochým štítem se znakem města.

Hodinová věž

Uprostřed čelní strany střechy se nad rizalitem nachází čtyřboká hodinová třípatrová věž. Ta obsahuje nad obloukovitými okny kulaté ciferníky hodin a je ukončená dvojitou cibulovitou bání s lucernou a špicí s korouhvičkou a makovicí. Čelní fasáda vyniká jak dnes červenými šambránami oken,tak i zajímavou ornamentální výzdobou 1.patra.

Vstupní portál

Původní radniční průjezd se nachází v pravé krajní ose a je zaklenut valeně. Jeho zadní část je přepažena průchodem, zadní vchod je zaslepen a prostora využita pro Rabasovu galerii. Současný průjezd radnicí je v pravém sousedství v dodatečně připojené budově. Původní mázhaus je zaklenut čtyřmi poli plackové klenby, dělen klenebními pásy a nesen středním podpěrným sloupem. Za vnitřní chodbou uprostřed se nachází třídílné schodiště do prvního patra. Ve vstupní chodbě v 1.patře a nad horní částí schodiště se nacházejí cenné barokní malby z 18.století. Jsou dílem zdejšího malíře Vojtěcha Kronholtze a jeho syna Jakuba. Vznikly na dvou polích plackových kleneb, na schodišti se pak nachází další menší malba nástěnná.

Podle : Fišera Zdeněk, Historické radnice Čech, Moravy a Slezska 2.díl

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)