Radnice v Týně nad Vltavou slouží svému účelu již od 16.století

Radnice v Týně nad Vltavou stojí uprostřed západní strany náměstí Míru. Nejstarší budova snad měla ještě gotické založení. Renesanční radnici vystavěli po velkém požáru města roku 1564 a její zadní trakt sloužil již v 16.století jako pivovar.  Radniční dvůr byl od obce Horní Brašov uzavřen kamennou branou.

Budova radnice

Budova radice je v jádru renesanční, přestavěna po požáru roku 1796 třeboňským architektem Lyvora. Z ekonomických důvodů již nebyla obnovena původní věž s hodinami. Průčelí je pozdněbarokní s arkádovým loubím, kde byla původně umístěna městská chlebnice (prodej chleba). V přízemí radnice býval původně solní sklad a od roku 1725 městská šatlava. Zadní trakt budovy sloužil od 16. do první pol. 17. stol. jako městský pivovar, po r. 1728 jako hostinec a „vězení sousedské“, později vinopalna. Svůj účel plní radnice dodnes - sídlo Městského úřadu.

Interiér radnice

Budova radnice je jednopatrová budova se sedmiosým průčelím a valbovou střechou, podélné průčelí vyniká svými pěti masivními pilířovitými sloupy, které nesou čtyři oblouky podloubí. Jednotlivá vnitřní pole  podloubí obsahují křížové klenby. Nároží budovy je opatřeno bosáží. První patro je vedle oken opatřeno štukovou výzdobou s devíti krátkými patrovými pilastry. Štuk zdobí i ostění zmíněných oblouků. Původním vjezdem do budovy radnice byl půlkruhový portáluprostřed podloubí. Dnes je tento portál zaslepen dřevěnou stěnou s malými okny a vstupuje se obdobným portálem na pravé straně.


Podle : Fišera Zdeněk, Historické radnice Čech, Moravy a Slezska
            web města Týn nad Vltavou

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)