To se však nestalo a hrad se v dobrém stavu dočkal třicetileté války. To už ale nebyl sídlem svých majitelů. Ti bydleli v zámečku, který si koncem 16.století pod hradem vystavěli. Hrad v roce 1639 vyálili Švédové. Jeho zbytky se v letech 1670-1785 staly působištěm poustevníků, kteří si zde vystavěli kapli a pozůstatky středověkého objektu si postupně pro své potřeby výrazně upravili. Poustevnické úpravy bohužel na mnoha místech setřely původní stav hradu, takže naše vědomosti o jeho středověké podobě jsou stále velmi zlomkovité.
Vcházelo se do něho branou ve skalní rozsedlině. Odsud bylo možno způsobem, který byl pro skalní hrady typický, totiž po schodištích úzkými štěrbinami mezi skalními bloky dosáhnout horní plochy skalního útvaru. Na ní se nacházely různé objekty, z nichž některé byly zasekány do skalního podloží. Dostatečnou obranyschopnost nabízely přímo skalní stěny, takže nebylo nutné stavět obvodové hradby. Štěrbiny a rozsedliny ve skále byly zapaženy a přemostěny dřevem. Přímo do skalní stěny bylo zasekáno několik úrovní obranných ochozů.
Kromě studny a objektu označovaného jako hladomorna byl přímo v masivu skály vyhlouben i větší počet místností. Mezi nimi vyniká takzvaná zbrojnice, jejíž strop podpírá několik obdélných sloupů a stěny u oken zdobí hrubě reliéfy. V obraně hradu hrála svou roli i voda rybníka při patě skály.
Sloup představuje jeden z nejsvébytnějších českých skalních hradů.
Podle Tomáše Durdíka - Encyklopedie českých hradů