Součástí radnice v Klatovech je i mohutná Černá věž

Nová radnice v Klatovech se nachází na jižní straně náměstí Míru. Nejprve zde byla postavena v roce 1547 městská věž zvaná Černá jako městská hláska, dokončená 1555 mistrem Antonínem a následně 1557 opatřena ozdobnou bání. k ní byla přistavěna renesanční radnice před rokem 1559. původně se jednalo o dvoupatrový dům, podle Willenbergovy veduty města z roku 1602 opatřený poměrně vysokou věžičkou s lucernou.

Průjezd Černou věží

V prvním patře byla soudní síň, z níž se dalo projít do prvního patra radniční Černé věže, v němž se nacházela mučírna, a v nejvyšším hlásném patře byl i byt pro městského věžného, který měl vedle požárů upozornit i na případný vpád nepřátelských vojsk.

Po požáru k němuž došlo v roce 1758, dostala budova nové barokní průčelí. další stavební úpravy proběhly v roce 1781, poté celková přestavba radnice byla realizována v empírovém stylu v letech 1848-50. Zaniklo průčelí s atikou a fasáda se přizpůsobila sousednímu domu. Roku 1918 za ne zcela jasných okolností radnice vyhořela. I přes nedostatek financí byla v letech 1923-25 secesně obnovena a zvýšena o třetí patro. Projekt provedl architkt Josef Fanta. Figurální a ornamentální sgrafita na průčelí jsou dílem  akademických malířů J.Čejka a J.Nováka. První z nich vyzdobil lunety v přípravně před svatební síní a druhý vyzdobil velký přízemní sál. Sochařská výzdoba je pak dílem Čeňka Vosmíka a Františka Rouse.

Detail průčelí radnice

Černá věž je přístupná veřejnosti a od roku 1855 nese i hodiny, které sestavil zdejší mechanik Jan Boček. Radnice je třípatrová budova, ve svém průčelí v přízemí čtyřosá, druhé patro je již pětiosé a třetí šestiosé.Průčelí je opatřeno figurální sgrafitovou výzdobou. Do úrovně sedlové střechy se tyčí čelní štít zakončený sochou se znakem. Druhý štít je umístěn na levé boční straně. Na pravé straně se k průčelní části radnice přimyká hmota majestátní Čené věže. Do radnice se vstupuje přízemním portálem ve druhé ose zleva. Vnitřní mázhaus, zaklenutý valenou klenbou, obsahuje ozměrné protilehlé výseče. Do patra směřuje dvouramenné schodiště s podestou, ve druhém patře opatřené toskánskými sloupy. V prvním patře se dochoval radniční sál klenutý pěti křížovými poli. Součástí radnice jsou dvoupatrové sklepy, dolní patro s kobkami je dokonce vysekané ve skále.

Radniční portál

Samostatnou součástí radnice je mohutná Černá věž. Tato hláska obsahuje nad přízemním průjezdem dalších pět pater a je vysoká 81,6m. Její hlásné patro se dělí na vstupní místnost se schodištěm, otopným prostorem a vlastní obytnou světničkou. Cenným dokladem původního života hlásného je zachovalý rumpál na vytahování nákladu a vody. Kolem věžního bytu obíhá věžní ochoz, který je tvořen na každé straně osmi toskánskými sloupky.

Podle : Fišera Zdeněk, Historické radnice Čech, Moravy a Slezska 2.díl

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)