Podloubí nové radnice se otvíralo do náměstí třemi polokruhovými arkádami o mohutných pilířích, kterým nad jediným patrem budovy odpovídaly tři štíty. S přispěním císaře Ferdinanda III. Byla k radnici roku 1638 přistavěna masivní čtyřboká, 31 metrů vysoká čtyřetážová věž s ochozem, hodinami a cibulovitou střechou s lucernou. Věž od té doby tvořila vedle kostelní věře druhou dominantu města. Roku 1742 bylo průčelí budovy ozdobeno freskami s rožmberským, schwarzenberským a městským znakem. Při přestavbě roku 1819 byl radniční dům zvýšen o druhé patro.
Vlastní budova radnice je dnes pětiosou obdélnou budovou se dvěma za sebou umístěnými sedlovými střechami. Na levé straně průčelí v nárožní poloze jako šestá osa přiléhá předstupující radniční věž s účelem někdejší městské hlásky. Masivní radniční věž je pětipatrová čtyřhranná stavba vysoká 31 m. Přízemní část s křížovou klenbou slouží jako vstup do radnice. První patro věže sloužící jako jedna z místností městského úřadu je rovněž zaklenuto křížovou klenbou.
Vřetenové schodiště věže ústí při její severovýchodní straně do druhého patra věže. Třetí patro věže je hodinové a čtvrté je opatřeno čtyřmi velkými výklenky. Nejvyšší patro je hlásné. Venkovní arkádový ochoz je obklopen železným zábradlím a je opatřen hranatými sloupky z pískovce. Nad ochozem nad nízkou stříškou v nástavbě věžního bytu jsou kulaté ciferníky věžních hodin. Vrchol věže ukončuje polygonální helmice s makovicí a korouhvičkou.
Na rozdíl od věže je vlastní radnice pouze dvoupatrová. Její průčelí obsahuje v přízemní části bývalé podloubí. Někdejší podloubí je doplněno křížovými klenbami. Ve vlastním přízemí radnice jsou zachovány křížové a veleně klenuté klenby z výsečemi. Součástí radnice je i zadní nádvorní křídlo, původně městský pivovar a radniční dvůr.
Podle : Fišera Zdeněk, Historické radnice Čech, Moravy a Slezska
TIC Třeboň