Strakonický hrad byl sídlem johanitské komendy

Strakonický vodní hrad leží levém břehu Otavy ve stejnojmenném městě. Hrad vznikl přestavbou původního sídla Bavorů ze Strakonic, jehož zbytky odhalil archeologický výzkum. O tom, že náleží mezi nejstarší šlechtické hrady rozhoduje i skutečnost, že se hrad spojil do svérázného celku s johanitskou komendou. Asi se jednalo o volbu řešení, jak obejít výlučně panovnické právo na stavbu hradu.

Půdorys hradu

V roce 1402 se majiteli celého hradu stali johanité. V roce 1420 ho bezúspěšně obléhalo husitské vojsko pod vedením Jana Žižky z Trocnova. V roce 1449 zde byla ustanovena Strakonická jednota proti Jiřímu Z Poděbrad. V 15.století, po přemístění  hlavního konventu z Prahy, byl hrad upravován a rozsáhlé přestavby se dočkal za komtura Jana z Rožmberka. V 16. století byl renesančně přestavěn, jako sídlo velkopřevorů. Za třicetileté války ho vyplenila švédská vojska. Další rozsálé proměny proběhli v 18 a 19. století. Hrad byl majetkem johanitů až do roku 1925. Nešťastné úpravy v letech 1939-1940 zničily prakticky celé severní křídlo.

Hrad od jihu

Původní podlouhlá dispozice hradu se skládala ze dvou samostatných celků. Východně byla johanitská komenda. Její malé nádvoří bylo opatřené klenutými ambity, na severní a západní straně byla dvě křídla, v západním s kapitulní síní. Kromě kleneb se dochovala i románská rozeta s bobulemi a krásný románský portál.Na jižní straně byla hradba a na východní kostel sv.Vojtěcha.Druhé nádvoří obklopuje starý i renesanční palác, západní hradba s věží Rumpál a bývalé purkrabství. Na třetím nádvoří u řeky jsou hospodářské budovy a západní brána.

Strakonice podle Johanna Venuta

Dnes v areálu sídlí Muzeum středního Pootaví, římskokatolická farnost sv. Prokopa, Šmidingerova knihovna a Základní umělecká škola.

Od roku 1995 je areál strakonického hradu prohlášen za národní kulturní památku.

Podle : Kol.Umělecké památky Čech III.
            Durdík Tomáš, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů

(lh,turistickélisty.cz,foto archiv)