Tvrz Ostrov u Záp je zajímavým příkladem výstavného sídla pražských měšťanů

Zbytky kdysi významné tvrze Ostrov najdeme ve stejnojmenné vsi u Brandýsa nad Labem. Ves Ostrov existovala již ve 13.století a patřila k majetku strahovského kláštera.

Půdorys tvrze

Tvrz je poprvé výslovně zmiňována roku 1398, kdy patřila pražským měšťanům. Před husitskými válkami ji na čas získali pražští kanovníci, ale brzy se vrátila do měšťanských rukou. V roce 1453 ji získal Václav Hrzán z Harasova. Od 80. let 15. století se majitelé často střídali, až tvrz roku 1509 koupil císař Rudolf II. a připojil ji k brandýskému panství. Od té doby byla tvrz využívána jen k hospodářským účelům. V 19. století byla postupně zbořena věž a další stavby.

Zbytky tvrze

Tvrz byla založena v rovinatém terénu a ze tří stran ji chránily rybníky. Nejstarší stavbou je obdélný palác, ze kterého se dochoval valeně zaklenutý sklep se sedlovým portálem. Na přelomu 14. a 15. století byl na severní straně tvrze postaven nový dvouprostorový palác podepřený třemi pilíři. Dochovala se z něj zeď s okénkem v přízemí a zbytky prevétu v patře. K nádvorní straně paláce byla přistavěna oválná věž. Opevnění tvrze se nedochovalo.

Tvrz v Ostrově u Záp je zajímavým příkladem vývoje výstavného sídla, jaké si v okolí Prahy budovali zbohatlí měšťané.

Podle : Kol.,Encyklopedie českých tvrzí II.díl
            Kol.,Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Střední Čechy
            Durdík Tomáš, Sušický Viktor, Zříceniny hradů, tvrzí a zámků- Střední Čechy

(lh,turistickélisty.cz,foto archiv)