Z Kouřimské brány v Českém Brodě se dochovalo pouze předbraní

Kouřimská brána stávala na jihovýchodní straně města Český Brod v uličce vybíhající z náměstí Arnošta z Pardubic na Jungmannovu ulici mezi domy čp.329/11, případně 31 a protilehlým domem čp.32. Původní gotická brána byla kolem poloviny 15.století doplněna předbraním vysunutým z hradeb. To bylo po roce 1656 přestavěno ve stylu manýrismu a snad ještě v baroku. Věž vnitřní brány byla pro zchátralý stav zbořena v roce 1783 a zachovala se jen její vnější část. V roce 1995 došlo k náhodnému objevu vnitřní části brány a zdiva hradby. Předbraní je volně průchozí.

Erby na bráně

Vnitřní středověká brána představovala podle starých znázornění vysokou věž s průjezdem. Předbraní, dnes tvořící kulisovou bránu, je jednopatrová brána z barokně upraveným průjezdem a původně dvěma bočními brankami pro pěší. Hlavní portál je z vnitřní strany doplněn dvojicí masivních pilířů po obou jeho stranách. Západnější průchod je zaslepen a tvoří součást dnešního domu čp.329.

Kouřimská brány - pohled od náměstí

Na líci vstupní fasády se nacházejí reliéfní plastiky dvou erbů z poloviny 18.století. Z původních patrových okének je levé zazděno, protilehlé východní a další boční okénko jsou přístupná z někdejšího vnitřního ochozu. Architektonická výzdoba předbraní je typická zachovalou římsou a nad ní volutovou atikou.

Podle : Fišera Zdeněk, Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

(lh,turistickelisty.cz,foto archiv)