Po pánech ze Zbiroha zde krátce sídlil Oldřich ze Žebráku a v roce 1333 koupil hrad kralevic Karel, budoucí český král a římský císař Karel IV. O tři roky později ho prodal jeho otec Jan Lucemburský Rožmberkům, kteří ho vlastnili až do roku 1431. Mezi dalšími majitele byli páni z Kolovrat, Šternberkové a v roce 1505 získali hrad Lobkovicové, kteří ho přestavěli na renesanční zámek. V roce 1593 se stal zámek císařským majetkem, po požáru v roce 1634 byl koncem století barokně přestavěn.
Další úpravy zámku následovaly v 18. a 19. století, v letech 1869-1870 ho nechal pronikavé přestavět železářský podnikatel Strousberg. Další úpravy následovaly ještě na začátku 20.století. V minulém století zámek hlavně využívala armáda. Dnes o něm dnes hovoří jako o zámku tří císařů.
Vždyť jeho majiteli se na čas stali Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II.V Křišťálovém sálu na počátku 20. století mistr secese a zednář Alfons Mucha namaloval svou gigantickou dvacetidílnou apoteózu Slovanstva souborně zvanou – Slovanská epopej.
Z nejstarší fáze se dochoval uprostřed nádvoří hradního jádra volně stojící bergfrit.Nejdelší stranu pětiúhelníkového jádra zaujímá dlouhý palác, který má v patře zajímavou kapli nejspíše ze 14.století.
V nároží obdélného předhradí se dochovala jediná z několika doložených pozdně gotická bašta. Zajímavá je hradní studna, která s hloubkou 163m je nejhlubší v Evropě.
Podle : Durdík Tomáš, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů